Borowy – Sekc. 26-31 Całkowita długość: 6 757 m Przyrost wysokości: 97 m Spadek wysokości: -79 m Pętla w większości przebiega leśnymi utwardzonymi drogami Karkonoskiego Parku...
Niewiele miast może pochwalić się takim miejscem jak Karpatka. W centrum miasta znajduje się granitowe, porośnięte pierwotnym sosnowym lasem wzgórze (726 m n.p.m.), które charakterystycznym wyglądem z daleka przyciąga wzrok turystów.
Szczyt i zbocza Karpatki pokrywają granitowe bloki skalne. Na powierzchni niektórych skałek wytworzyły się kociołki wietrzeniowe. Są to kuliste zagłębienia, powstałe w skutek niejednolitego wietrzenia skały. Spływająca z nich woda wyżłobiła gdzieniegdzie rynienki, co spowodowało upatrywanie się w kociołkach pogańskich mis ofiarnych.
W XVIII wieku powstały na Karpatce kopalnie srebra, które nie były jednak opłacalne. Dziś ich nikły ślad można odnaleźć na północnych stokach wzgórza. Wśród kamieni i krzaków odnaleźć można krzyże wykute na czworobocznych słupkach, które najprawdopodobniej wskazywały granicę starych działek górniczych.
Na przełomie XIX i XX wieku wzgórze oplotła gęsta sieć ścieżek z wyznaczonymi miejscami widokowymi. Była to wtedy jedna z najchętniej odwiedzanych tras spacerowych w mieście. Obecnie prowadzi tędy czerwony szlak turystyczny.