Karkonosze


Miejsce: Świątynia Wang
Adres: Karpacz , ul. Na Śnieżkę 8
WWW: www.karpacz.pl


Świątynia Wang, ul. Na Śnieżkę 8, tel. 75 76 19 228, www.wang.com.pl
drewniany kościółek z XII w., położony na wysokości 885 m .n.p.m., unikatowy zabytek średniowiecznej architektury sakralnej Skandynawii.

Miejsce: Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
GPS: 50.798632012592 , 15.833959579468
Adres: Kowary , ul. Zamkowa 9
E-mail: poczta@park-miniatur.com
Telefon: +48757522242
WWW: http://www.park-miniatur.com


Powstał na terenie bezpośrednio przylegającym do dawnej fabryki dywanów. Odwiedzający Park mają możliwość zobaczyć obiekty reprezentujące bogactwo architektury Dolnego Śląska, odwzorowane w skali 1:25. Modele pałaców, klasztorów, kościołów i starówek miast dolnośląskich zostały wyeksponowane w naturalnym otoczeniu, wśród kwiatów i zieleni.
Miejsce: Siruwia Ogród Japoński
GPS: 50.735833 , 15.739167
Adres: Przesieka , Brzozowe Wzgórze 8b
Telefon: 509789426
WWW: www.siruwia.pl


Miejsce jedyne w swoim rodzaju. To nie tylko oaza ciszy i spokoju, ale również przepiękny ogród, po którym spaceruje się z wielką przyjemnością. Stanowi żywy fragment japońskiej kultury. Jest to jedno z niewielu takich miejsc w Polsce. Na powierzchni 1,5 ha znajduje się bogaty zbiór roślin ozdobnych pośród których mieści się siedem stawów, strumienie oraz 6m wodospad. Clubą Ogrodu jest duża różaneczników - około 600 krzewów, a także roślin iglastych i bylin. Do jego budowy wykorzystano ok. 50 000 ton różnego kamienia.

Miejsce: Lapońska Wioska KALEVALA
Adres: Borowice , ul. Lapońska 1, Borowice, Podgórzyn
WWW: https://pl-pl.facebook.com/kalevalapl/


FINLANDIA W KARKONOSZACH

 

Pierwszy w Polsce Smart Hotel. Klimat glampingowy połączony z projekcjami VR, ścieżką sensoryczną i niejpiękniejszymi saunami w kraju. Kalevala to miejsce dla pasonatów Północnej Europy.

Miejsce: Karkonoskie Tajemnice
GPS: 50.77361111 , 15.74972222
Adres: Karpacz , ul. Mickiewicza 1A
E-mail: karkonoskietajemnice@gmail.com
Telefon: 48757619999
WWW: http://www.karkonoskietajemnice.pl


Odkryj podziemne królestwo Ducha Gór Karkonoskie Tajemnice przeniosą Cię w mistyczny świat. Staniesz oko w oko z Duchem Gór oraz poznasz legendy i historie, które wyrosły z karkonoskiej ziemi. Spotkasz niezwykłego laboranta, hutnika szkła, Walończyków i przerażającą Mandragorę. Multimedialny i interaktywny charakter podziemnego królestwa umożliwia uczestniczenie w życiu dawnych mieszkańców Karkonoszy. Intensywność doznań spotęguje niesamowita gra świateł oraz dźwięku. Dlaczego Duch Gór zwany jest Liczyrzepą? Jak stworzyć kamień filozoficzny? Maszyna do wywoływania deszczu i magiczny bęben – czy istnieją naprawdę? Czym jest alchemiczna Komnata Czterech Żywiołów? Na te i wiele innych pytań, odpowiedź odnajdziecie w Karkonoskich Tajemnicach... Tu rządzą czary i niezbadane zjawiska przyrody.

Miejsce: Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego
GPS: 50.774054 , 15.748263
Adres: Karpacz , ul. Mickiewicza 11
E-mail: kontakt@muzeumklockow.pl
Telefon: 48 602 465 458
WWW: http://www.muzeumklockow.pl


Od 6 stycznia 2015r w Karpaczu można podziwiać niesamowite modele i budowle z klocków Lego. Ale to nie jest tylko wystawa, to jest wielki plac zabaw dla małych i dużych. Ekspozycja wyposażona jest w guziki, joystiki i piloty zdalnego sterowania które pozwalają na wprawienie modeli w ruch. Niesamowita strefa zabawy klockami Lego, modele zdalnie sterowane i roboty z klocków Lego w Karpaczu. To jedyne miejsce w którym będziesz mógł zobaczyć i pobawić się wyjątkowo unikalnymi modelami zbudowanymi z klocków Lego. Większa ekspozycja, jeszcze bardziej interaktywna
Miejsce: Dinopark
GPS: 50.837047 , 15.542328
Adres: Szklarska Poręba , ul. Muzealna 7
Telefon: 48795577755
WWW: http://www.dinopark.com.pl/


Czy jesteście gotowi na spotkanie z gadami z przed kilkuset milionów lat?! Jeśli tak to zapraszamy do Dinoparku, gdzie znajdują się rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów naturalnej wielkości, które rozmieszczone zostały wśród skał i wzgórz na terenie olbrzymiego lasu. Każdy z tych prehistorycznych gadów wygląda jak żywy – jedne spokojnie obrywają liście z najwyższych gałęzi w lesie, niektóre szykują się do skoku po zdobycz. Inne wyglądają tak, że osoby o słabych nerwach wolą im się nie przyglądać. Np. okrutny mięsożerny drapieżca Albertozaur - „Jaszczur z Alberty” znaleziony w prowincji w Kanadzie. Czy Centrozaur - roślinożerny rogaty dinozaur o czaszce osiągającej ponad 1 m długości. Jego kryza miała dwa pokryte skórą otwory zmniejszające. I wiele innych osobników, których nazwy są znane tylko najbardziej oddanym fascynatom historii naturalnej Ziemi. Dla tych, którym emocji jest za mało podczas obcowania z gadami sprzed milionów lat, przygotowano Kino 6D. To jedna z najnowocześniejszych atrakcji łącząca w sobie elementy kina 3D z efektami takimi jak: ruszające się i wibrujące fotele, tryskająca woda, wiejący wiatr, padający śnieg. Widz ma wrażenie obecności w przestrzeni akcji filmu. Jest to doskonała forma rozrywki, edukacji oraz świetna zabawa dla każdego niezależnie od wieku. Kino 6D dostarcza niezapomnianych przeżyć i pobudza wszystkie zmysły. Dla najmłodszych odkrywców przygotowano m.in. olbrzymią piaskownicę z umieszczonym w niej szkieletem dinozaura. Dwupoziomowy plac zabaw, park linowy "Małpi Gaj", plac dmuchańców i kolejka Flinstonów, oraz wioska Indiańska - gdzie zapoznajemy się z życiem codziennym Indian i ich kulturą - można popróbować swoich sił i sprawdzić swoją celności rzucając tomahawkiem do tarczy lub strzelając z łuku. Najnowsze atrakcje to Płukanie złota, oraz warsztaty paleontologiczne. Można też sprawdzić swoje oko na strzelnicy paintballowej. Dinopark to miejsce rodzinnej przygody dla dzieci, rodziców i dziadków. Dinopark to idealne połączenie edukacji, rekreacji i odpoczynku.

Miejsce: Kopalnia „Podgórze”
GPS: 50.758747524604 , 15.840600874375
Adres: Kowary , ul. Podgórze 55
E-mail: kopalniapodgorze@gmail.com
Telefon: 48537473982
WWW: http://www.kopalniapodgorze.pl


Niedawno otwarta podziemna trasa turystyczna "Kopalnia Podgórze" liczy około 1600 metrów i usytuowana jest w wyrobiskach byłej kopalni o tej samej nazwie. Zwiedzając podziemną trasę turystyczną można poznać autentyczną historię górnictwa w Kowarach, od wydobycia kruszców: kamieni półszlachetnych, rudy żelaza oraz srebra i ołowiu, po tajną działalność Zakładów Przemysłowych R-1.
Miejsce: Pałacowa Bawialnia
Adres: Kowary , Kowary, ul. Zamkowa 9
Telefon: +48 669 955 994
WWW: https://palacowa-bawialnia.pl/pl/


Pałacowa Bawialnia to najnowsza atrakcja przy Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Najmłodsi odwiedzający Park znajdą w nim rozrywkę tracąc nadmiar energii, co z pewnością ucieszy rodziców. Mogą wyszaleć się na dmuchanych zamkach, dać się pożreć - dla własnej przyjemności, bo oczywiście na niby - przez "krokodyla połykacza", a także przemierzyć szlak wewnątrz... gąsienicy o imieniu Megi. Zabawy jest co niemiara, bo gąsienica ma mnóstwo ukrytych niespodzianek. A jeśli komuś nie dość zabawy, może wypłynąć na toń basenu w padlerkowych łódeczkach. Jest też oferta dla starszych. Dla nich Pałacowa Bawialnia ma zamkową wspinaczkową wieżę, 70-metrową wodną zjeżdżalnie na pontonach oraz 7-metrową skocznie GIGANT. Jest jeszcze coś - dzieci mogą podokazywać z rodzicami w małym pałacyku. Wszyscy zaś spotykają się w zamku fantazji z wieloma wieżami, zjeżdżalniami i zakamarkami do zabawy. Kiedy najmłodsi bawiąc się spędzają czas, opiekunowie zasiadając w plenerowej kawiarence, znajdują dobry punkt obserwacyjny - mogą stąd śledzić wzrokiem swe pociechy. Kawiarnia oferuje mnóstwo kulinarnych smaków: aromatyczną kawę, herbatę o wielu smakach, a przede wszystkim wspaniałe desery i wyciskane na miejscu soki. Obok zaparkował Retro-Bar, wehikuł w amerykańskim stylu. Cieszy nie tylko oko, ale i podniebienie. Prawdziwe Burgery z soczystego mięsa, sałatki mięsno-warzywne i pieczone kurczaki to tylko część menu Retro-Baru.

czynne codziennie: 09:00 - 18:00

Miejsce: SKARBY ZIEMI JUNA
Adres: Karpacz , ul. Obrońców Pokoju 4a


 

Skarby Ziemi JUNA to wystawa zlokalizowana w podziemiach Restauracji Dwór Liczyrzepy w Karpaczu. Znajduje się tam bogaty zbiór minerałów i kamieni szlachetnych.

Ekspozycja prezentuje okazy uratowane z pożaru Muzeum Ziemi JUNA w Szklarskiej Porębie oraz najwyższej jakości eksponaty użyczone przez zaprzyjaźnionych geologów i kolekcjonerów. Znaleźć tam można ametysty, kryształy górskie, malachity, jak również diamenty, szafiry i złoto.

Przy wystawie funkcjonuje sklep firmowy oferujący szeroką gamę wyrobów z naturalnych minerałów.

 

SKARBY ZIEMI JUNA

ul. Obrońców Pokoju 4a, 58-540 Karpacz

tel. 75 717 32 87

www.skarbyziemi-juna.pl

https://www.facebook.com/Skarby-Ziemi-JUNA-w-Dworze-Liczyrzepy-1459060137743420/?fref=ts

 

Godziny otwarcia: codziennie w godzinach 10:00-18:00

Ceny biletów: wstęp bezpłatny

Miejsce: Leśna Huta
GPS: 50.824557 , 15.538892
Adres: Szklarska Poręba , ul. Kołłątaja 2
E-mail: lesnahuta1@wp.pl
Telefon: 48757172303
WWW: http://www.lesnahuta.pl


Dzięki bogatym złożom kwarcu i dużej ilości niezbędnego drzewa w podkarkonoskich lasach Szklarska Poręba od dawien dawna związana była ze szklarstwem. Pierwsza huta powstała w dzisiejszej Szklarskiej Porębie Dolnej, nad Szklarskim Potokiem w połowie XIV wieku. Dziś wielowiekową tradycję hutnictwa w naszym mieście podtrzymuje mistrz Henryk Łubkowski, który Leśną Hutę prowadzi wraz z rodziną. W hucie na oczach widzów wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie. Można obserwować wytop różnych form szklanych od ozdób po wazony i naczynia. Hutnicy używają przy tym dawnych narzędzi i form kuglerskich, co przydaje produkowanym tutaj przedmiotom dodatkowego waloru rzemieślniczej perfekcji. Materiałem jest przede wszystkim stłuczka szklana z domieszką piasku szklarskiego. Przy obiekcie sklep z własnymi wyrobami.
Miejsce: Western City
GPS: 50.783232071155 , 15.781739021482
Adres: Karpacz , Ściegny
Telefon: 757619560
WWW: www.western.com.pl


Western City

Miasto Prawdziwych Kowbojów w Ściegnach koło Karpacza to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w regionie jeleniogórskim. Jego atrakcyjność polega nie tylko na specyfice tego miejsca, na oryginalności tej formy rozrywki, lecz przede wszystkim na niepowtarzalności gwarantowanych gościom przeżyć.Każdy może tutaj przenieść się w czasie do świata szeryfów, rewolwerowców i poszukiwaczy złota.Western City powstało w 1998 r., 4 lipca, w rocznicę Amerykańskiej Deklaracji niepodległości,właściciel i Szeryf miasta - Jerzy Pokój strzałem w powietsze oficjalnie otworzył Western City dla świata. Miasteczko ma powierzchnię ok. 65 hektarów,większą część z tego stanowią rozlegle pastwiska dla bydła i koni.

Miejsce: Park Rozrywki Esplanada
GPS: 50.828398 , 15.521827
Telefon: 48757428717
WWW: http://parkesplanada.pl/


Zjeżdżalnia Grawitacyjna, Wieża Emocji, Ogród Dmuchańców i inne atrakcje czekają na odwiedzających Rodzinny Park Rozrywki Esplanada położony w centrum miasta.
Miejsce: Sztolnie Kowary w Kopalni „Liczyrzepa”
GPS: 50.759115192506 , 15.847456455231
Adres: Kowary , ul. Podgórze 55
E-mail: info@jeleniastruga.pl
Telefon: +48757528458
WWW: http://www.sztolniekowary.com/


Ta atrakcyjna podziemna trasa turystyczna liczy około 1200 m chodników, komór i grot we wnętrzu góry Sulica. Zgromadzono w niej eksponaty podziemnego świata związane z poszukiwaniami kruszców, minerałów oraz wydobywaniem rudy żelaza i uranu.
Miejsce: Muzeum Sentymentów
GPS: 50.800445099109 , 15.830673242751
Adres: Kowary , Zamkowa 9
Telefon: +48 601 553 876.


Muzeum Sentymentów otworzono w jednym z budynków dawnej Fabryki Dywanów w Kowarach. Można tu cofnąć się w czasie i przypomnieć sobie przedmioty widziane w kuchni babci, salonie rodziców czy nawet we własnym pokoju. Zgromadzono tu nie tylko artefakty z minionej epoki. Te kilkudziesięcioletnie przedmioty wyprodukowane w kraju to nie tylko muzealne eksponaty, ale też - co warto podkreślić, wspomnienia i sentymenty, których można dotknąć, a nawet wypróbować ich działanie.

W muzeum zobaczycie różne pomieszczenia, wśród których znalazła się kuchnia, pokój dziecięco-młodzieżowy, ciemnia fotograficzna a nawet laboratorium z oryginalnym sprzętem z dawnej fabryki dywanów w Kowarach. Pokoje połączono w sieć telefoniczną by każdy mógł wykręcić numer i porozmawiać przez telefon stacjonarny z tarczą czy zagrać na retro-komputerach Atari lub Commodore. Wkrótce będzie można również posłuchać zarówno muzyki z płyty winylowej, z taœśmy, magnetofonu szpulowego, jaki ze zwykłej kasety. Będzie także okazja zobaczyć film z lat osiemdziesiątych na kasecie VHS.

Kontakt: Muzeum Sentymentów
58-530 Kowary ul. Zamkowa 9
tel. +48 601 553 876.

Strona internetowa / profill FB "Muzeum Sentymentów":
https://www.facebook.com//MuzeumSentymentow/

Miejsce: „Szklany Ogród”
GPS: 50.850598 , 15.596028
Adres: Piechowice , ul. Szkolna 6
E-mail: promocja@piechowice.pl
Telefon: 48757548909
WWW: http://www.piechowice.pl


Szklany Ogród – inwestycja ukończona w roku 2013 i współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013. W Szklanym Ogrodzie dominują dwa surowce wzajemnie się uzupełniające tj. szkło i granit. W parku zastosowano unikalne rozwiązania architektoniczne, których celem jest ukazanie wielowiekowych tradycji szklarskich Gminy Miejskiej Piechowice, atrakcji turystycznych oraz historii tego miejsca
Miejsce: Balloon Expedition
GPS: 51.036888 , 15.428017
Adres: Gryfów Śląski , Ubocze 300
E-mail: kontakt@wyprawabalonem.pl, contact@balloonexpedition.com
Telefon: 48888177200
WWW: http://www.wyprawabalonem.pl


Marzysz o tym, by dotknąć chmur? Lot balonem to niesamowite przeżycie, które na długo pozostanie w Twojej pamięci. Daj się ponieść przez wiatr nad szczytami Karkonoszy. Zobacz Śnieżkę i Zamek Chojnik z lotu ptaka. Podziwiaj stare kamieniczki w Jeleniej Górze wielkości pudełka od zapałek. Poczuj jak czas staje w miejscu. Wejdź na naszą stronę wyprawabalonem.pl i wybierz lot. W zależności od tego czy masz ochotę na ekstremalne wrażenia czy też popołudniowy relaks z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Chcemy, by z tej fantastycznej przygody mogło skorzystać jak najwięcej osób. Dlatego oferujemy najtańszy bilet w Polsce – 399 zł sprzedawany przez w pełni certyfikowaną firmę.

Co więcej – z nami możesz polecieć nawet za darmo! Na naszym fanpage’u na Facebooku organizujemy Balonowe Zagadki – konkurs, gdzie nagrodą jest voucher na lot balonem. Bądźcie zatem z nami.

Jako jedyni w Polsce zadbaliśmy również o to, by w podniebną podróż móc zabrać osoby starsze i o ograniczonej mobilności ruchowej. W tym celu nabyliśmy specjalne fotele lotnicze, które gwarantują pasażerom wysoki komfort i bezpieczeństwo lotu.

Z nami może latać naprawdę każdy!

Latamy wszędzie tam, gdzie nas wiatr poniesie - Karpacz, Szklarska Poręba, Jelenia Góra, całe Karkonosze.

Miejsce: Dom Kata
GPS: 50.803995584351 , 15.841695070267
Adres: Kowary , ul. Zamkowa 4
E-mail: domkata@o2.pl
Telefon: 48607270797
WWW: http://www.domkata.com


W zabytkowym budynku na peryferiach Kowar, zamieszkiwanym przed laty przez ostatniego miejskiego kata stworzono przedziwną ekspozycję narzędzi i urządzeń pokazującą średniowieczny sposób egzekwowania przestrzegania prawa. Machiny śmierci stosowane były od zawsze. Za ich pomocą zadawano cierpienie i odbierano życie. Kat i urządzenia, którymi się posługiwał, budziły strach i obrzydzenie, ale jednocześnie ciekawiły i fascynowały. I tak jest do dziś. Zapraszamy do poznania mrocznej strony historii... ludzka wyobraźnia nie ma granic! Każda wizyta w Domu Kata będzie z pewnością niezapomnianą przygodą!
Miejsce: TIME GATES-WROTA CZASU
Adres: Jelenia Góra , Chełmońskiego 32
E-mail: biuro@timegates.pl
Telefon: 602779229
Miejsce: Hala Wspinaczkowa, Pochylnia - Jeżów Sudecki
Adres: Jeżów Sudecki , Polna 30
Telefon: 724 899 484
WWW: http://pochylnia.jgora.pl/


Wspinasz się, nie masz gdzie trenować, poszukujesz nowych doświadczeń związanych z różnymi formami aktywności ruchowej, szukasz czegoś, co pozwoli choć na chwile oderwać się od problemów dnia codziennego?
Jeśli tak - trafiając na "Pochylnię" znajdziesz to, czego potrzebujesz: poruszasz się, potrenujesz o cruxach i podyskutujesz o trudnościach z innymi wspinaczami, a o zmartwieniach zapomnisz i się zrelaksujesz. By to osiagnąć , nasza ścianka wspinaczkowa oferuje formacje dla każdego, niezależnie od jego posiadanych umiejętności. Ponadto osoby zmęczone, po całym dniu pracy znajdą chwile wytchnienia w naszym zapleczu.

Miejsce: Cyrkland
Adres: Podgórzyn , Miłków 26 C
WWW: www.cyrkland.eu


Młodzieżowy Teatr Cyrkowy "Cyrkland" jest jedynym w kraju stacjonarnym cyrkiem, który prowadzi warsztaty cyrkowe, a od kilku lat przebojem są bajkowe przedstawienia dla dzieci: Pinokio, Kot w Butach czy Królowa Śniegu, w wykonaniu międzynarodowej grupy młodych adeptów  sztuki cyrkowej. To dobry pomysł na wycieczkę grupową lub rodzinną. Na arenie cyrkowej można podziwiać występy młodych profesjonalistów m.in. żonglerki, podstaw akrobatyki, skoków na batucie. Miłośnicy sztuki cyrkowej po programie mają okazję spotkać się z twórcami widowiska i otrzymać  wskazówki od samych mistrzów.

Miejsce: Polana Jakuszycka
GPS: 50.816079178836 , 15.430691505627
WWW: http://bieg-piastow.pl/


Polana jakuszyce jest jednym z najpopularniejszych ośrodków narciarstwa biegowego na Dolnym Śląsku i w Polsce. Cechą charakterystyczną tego miejsca jest unikalny mikroklimat, który sprawia, że gruba pokrywa śnieżna utrzymuje się, aż do późnej wiosny, co tworzy odpowiednie warunki do uprawiania sportów zimowych. Trasy znajdujące się na terenie Polany Jakuszyce oferują różny stopień trudności. Zaróno początkujący jak i zaawansowani miłośnicy narciarstwa z pewnością wybiorą dla siebie odpowiednią trasę. W marcu każdego roku odbywa się tu popularny "Bieg Piastów" - międzynarodowa impreza narciarska zaliczana do biegu World Loppet International Ski Federation. Latem do dyspozycji turystów udostępnione  są liczne trasy rowerowe i trasy nartobiegowe.

Miejsce: Skwer Radiowej Trójki
GPS: 50.826752567536 , 15.521913434232
Adres: Szklarska Poręba , 1 maja


Skwer Radiowej Trójki - skwer znajdujący się w centrum Szklarskiej Poręny. Swoją nazwę zawdzięcza ogłoszeniu Szklarskiej Poręby 26 czerwca 1999 roku Stolicą Programu III Polskiego Radia.
Możemy tu podziwaiać na jednej z alejek odlewy z ust, dziennikarzy Radiowej Trójki, które mają symbolizować ich "narzędzia pracy". Na Skweru Radiowej Trójki znajduje się również pomnik "Ducha Gór" wykonany na wzór najstarszego jejgo wizerunku autorstwa Martina Helwiga.

Miejsce: TEATR IM. C. K. NORWIDA
GPS: 50.899629418999 , 15.73899865087
Adres: Jelenia Góra , Aleja Wojska Polskiego 38
E-mail: widownia@teatrnorwida.pl
Telefon: 75 6428110
WWW: www.teatrnorwida.pl


Na przełomie XIX i XX wieku Jelenia Góra była bogatym, rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym, którego mieszkańcy prowadzili bardzo ożywione życie towarzyskie i kulturalne. W mieście gościły liczne grupy teatralne, których spektakle cieszyły się ogromną popularnością, brakowało jednak odpowiedniego budynku, gdzie mogłyby odbywać się regularne przedstawienia. W tym czasie pojawiła się inicjatywa budowy teatru miejskiego. Dzięki wsparciu finansowemu włodarzy miejskich oraz hojności mieszkańców w roku 1903 rozpoczęły się prace budowlane, którymi kierował sam projektant Alfred Daehmel, a już w 1904 odbyło się uroczyste otwarcie gmachu i pierwsze przedstawienie. 

Budynek zaprojektowany był w stylu secesyjnym z zachowaniem cech typowych dla XIX-wiecznych gmachów teatralnych. Posiadał sale restauracyjne, wystawowe, spotkań towarzyskich oraz widowiskową, piwiarnię, garderobę, pomieszczenia gospodarcze. Scena wyposażona była we wszystkie niezbędne urządzenia sceniczne, a widownia mogła pomieścić ponad 700 osób. Cały budynek posiadał oświetlenie (gazowe i elektryczne), ogrzewanie oraz wentylację. Jak na tamte czasy była to budowla niezwykle okazała i nowoczesna. Odbywały się w nim nie tylko przedstawienia teatralne, ale również koncerty, uroczyste gale, odczyty naukowe, imprezy okolicznościowe z okazji świąt państwowych i religijnych, gościły liczne grupy teatralne, operowe i operetkowe z innych miast, a przede wszystkim był miejscem spotkań lokalnych artystów - amatorów.

Zawierucha wojenna oszczędziła miasto i teatr. W czasie II wojny światowej organizowano w nim wiece partyjne i imprezy propagandowe. Zgromadzono także kostiumy Opery Berlińskiej, co zaraz po wojnie wykorzystał polski zespół aktorski pod przewodnictwem Stefanii Domańskiej, wystawiając już w sierpniu 1945 roku 

„Zemstę” Aleksandra Fredry.

Spod gmachu teatru udajemy się ulicą Sudecką w stronę centrum. Ostatnim punktem leżącym na naszej trasie jest ulica Bankowa, która na przełomie XIX i XX wieku była jednym z najpiękniejszych traktów Jeleniej Góry. Otaczały ją okazałe budynki, z których część zachowała się do dnia dzisiejszego.

Obecnie  na czas remontu widownia mieści się przy ul Krótka 3 ( Kino Grand)
 
Miejsce: Teatr Nasz
GPS: 50.83879757 , 15.58222607
Adres: Piechowice , ul.Kolonijna 27
E-mail: teatr@teatrnasz.pl
Telefon: 48502633518
WWW: http://www.teatrnasz.pl


Teatr Nasz został założony w 1991 roku przez małżeństwo zawodowych aktorów - Jadwigi i Tadeusza Kutów. Obecnie to wyjątkowe miejsce tworzy wraz z nimi znakomity muzyk, Jacek Szreniawa. Przez ponad 20 lat Teatr Nasz zrealizował ponad 40 autorskich premier, zdobywając serca wielu widzów, którzy wracają w Karkonosze, nierzadko z bardzo odległych zakątków świata, na spotkanie z dobrą piosenką, inteligentnym dowcipem i refleksją. Scena teatru zaprasza na wieczory kabaretowe - i nie tylko - w czwartki, piątki i soboty. Jadwiga Kuta - wielka artystka w niepozornej postaci, swoją publiczność potrafi doprowadzić do łez zarówno ze śmiechu jak i ze wzruszenia. Na scenie nieokiełznana, dysponująca niesamowitym głosem, wydobywa z ludzi wszystkie barwy emocji. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (wydział zamiejscowy we Wrocławiu), a zaraz po zakończeniu studiów rozpoczęła pracę w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Zdobywając doświadczenie zawodowe, którego pokłosiem było wiele nagród aktorskich, zdobyła również wspaniałych przyjaciół oraz poznała Tadeusza, z którym później rozpoczęła przygodę swojego życia tworząc Teatr Nasz. Jadwiga, będąc wspaniałą aktorką obdarzoną niesamowitym głosem, dała się również poznać jako scenarzysta i reżyser, realizując wspaniały monodram “Zagrać siebie”, w którym pozwala widzowi zerknąć przez dziurkę od klucza na aktorską rzeczywistość. Spektakl “Ogień w Nutach” pozwolił jej pokazać całkiem nowe oblicze wokalnego temperamentu, co powoduje, że jej zagorzali wielbiciele z podziwem kiwając głowami powtarzają, że na pewno zaskoczy nas jeszcze nie raz! TADEUSZ KUTA – aktor zarówno komediowy, jak i dramatyczny, który jednak - jak sam twierdzi jednoznacznie w jednym z autorskich tytułów - lubi rozśmieszać swoją publiczność. Każde przedstawienie w Teatrze Naszym rozpoczyna ze swadą, godną największych konferansjerów międzywojennej złotej ery kabaretu. Tadeusz również ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (także wydział zamiejscowy we Wrocławiu), gdzie poznał swoją przyszłą małżonkę, będąc nawet przez jakiś czas jej studentem, kiedy pełniła funkcję asystentki jednego z profesorów. Będąc bardzo zdolnym studentem ostatni rok studiów spędził już na etacie w teatrze… oczywiście w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. W wyniku splotu zdarzeń zaprosił Jadwigę, swoją już wówczas koleżankę z pracy, na spacer i tak chodzą ze sobą do dzisiaj. Tadeusz jest autorem sztuk wystawianych na deskach Teatru Naszego, najczęściej jest również scenarzystą, reżyserem oraz najbardziej wymagającym krytykiem. Gdy tylko nadarzyła się okazja napisał również porywającą książkę, która opisuje historię powstania Teatru Naszego przeplataną romantycznym wątkiem małżeństwa z Jadwigą.
Miejsce: Interaktywna Wystawa Modeli z klocków LEGO
GPS: 50.77764056 , 15.76118052
E-mail: kontakt@klocki.karpacz.pl
Telefon: 48600030134
WWW: http://www.klocki.karpacz.pl


Największa prywatna ekspozycja klocków Lego w Karpaczu. Wspaniała zabawa. Magia wyobraźni. Niespotykane modele i makiety. Unikalne modele uruchamiane przyciskiem lub reagujące na ruch. To wspaniałe miejsce w którym można zobaczyć wyjątkowe, niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju budowle z klocków LEGO zbudowane według naszych własnych, autorskich projektów, oraz inspirowane pomysłami artystów z całego świata. Magiczny klimat wystawy wywołuje u najmłodszych fascynację a starszym przywołuje miłe i ciepłe wspomnienia z lat dzieciństwa. Kładziemy największy nacisk na makiety ruchome, niespotykane, projektowane przez nasz zespół, wyzwalające interakcje z odbiorcą, takie które pozwalają dzieciom wejść w świat zabawy, nauki, pobudzając oraz rozwijając ich wyobraźnię i kreatywność. Zobaczyć tu można autorskie rozwiązania konstrukcyjno-techniczne: tj.: Wielki model Fabryki, Gwiezdne Wrota, 2,5 metrowy Rollercoaster i Wyspę Piratów i wiele innych modeli z klocków Lego serii Technic, Star Wars, City i Atlantis (statycznych i ruchomych) oraz Wielkiego Świętego Mikołaja z Lego Duplo. Tylko u nas przedsięwzięcia tematyczne utożsamiane z Karpaczem i regionem (oczywiście z klocków Lego), tj.: zabytkowy Kościółek Wang, Stacja narciarska i wyciąg Winterpol. Od maja 2015 r. zagości tu 2-metrowy Duch Gór z klocków Lego a następnie kopia Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce. Zapraszamy wszystkich do Centrum Karpacza, ul. Konstytucji 3 Maja 24 na Interaktywną Wystawę Modeli z Klocków LEGO.
Miejsce: Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze
GPS: 50.863129 , 15.681315
Adres: Jelenia Góra , ul. Park Zdrojowy 1
E-mail: sekretariat@teatr.jgora.pl, scenaanimacji@teatr.jgora.pl
Telefon: 48757557690
WWW: http:/www.teatr.jgora.pl


Samorządowa instytucja kultury Miasta Jelenia Góra. Naszym celem jest tworzenie i upowszechnianie kultury teatralnej poprzez przygotowanie i wystawianie przedstawień teatralnych dla dzieci i młodzieży oraz wzbogacenie oferty kulturalnej na obszarze uzdrowiska Cieplice.

Zbudowany w latach 1835-1836 na terenie Parku Zdrojowego w Cieplicach. Początkowo miał on charakter dworski i służył tylko wybranej widowni, dla gości Schaffgotschów przebywających na wypoczynku lub na kuracji w uzdrowisku. Udostępniono go szerszej widowni w latach 40. XIX w. Teatr ten nigdy nie posiadał stałej obsady aktorskiej, Wybudowano go w 1836 roku w stylu klasycystycznym, według projektu Alberta Tollberga. Wnętrze budynku wykonane jest z drewna, w tym także mechanizmy sceniczne. Unikatem w regionie jest nachylona ku publiczności scena i niezwykła akustyka. Na widowni z jednym balkonem może zasiąść do 200 widzów. Teatr powstał na wniosek Agnieszki Schaffgotsch, aby trupy teatralne nie musiały występować na otwartym placu w Parku

Zwiedzanie po uzgodnieniu

Miejsce: Przełęcz Okraj / Pomezní Boudy
GPS: 50.74695154124 , 15.823531150817
Adres: Kowary , Przełęcz Okraj 1
WWW: http://www.kowary.pl


Okraj to oddalona od Kowar o 12 km karkonoska przełęcz położona na wysokości 1046 m n.p.m. Oddziela Kowarski Grzbiet od Grzbietu Lasockiego. Dawniej przebiegało przez nią najwyżej położone w naszym kraju drogowe przejście graniczne. Dziś ograniczenia w międzynarodowym ruchu to przeszłość, a wjazd do Republiki Czeskiej przez Przełęcz Okraj, dzięki zapierającym dech w piersiach widokom, wynagradza niedogodności związane z jazdą tą krętą górską trasą. Okraj to również ważny węzeł szlaków turystyki pieszej i rowerowej. Udać się można stąd w polskie i czeskie Karkonosze, albo zatrzymać się na dłużej w tutejszym schronisku. Na Przełęczy Okraj znajdują się wyjątkowe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego i zjazdowego oraz cyklistyki górskiej. Wytyczone trasy spacerowe pozwalają nacieszyć oko przepięknymi panoramami polsko-czeskiego pogranicza, a wyprawa na najwyższy szczyt całych Sudetów – Śnieżkę dostarczy niezapomnianych wrażeń. Największą zaletą tej części Karkonoszy jest jednak spokój i czystość środowiska, które doceni każdy gość. Tuż za Przełęczą Okraj odnaleźć można malowniczo położoną miejscowość Mala Upa z typowymi, chałupami karkonoskimi, rozrzuconymi po zboczach. Pod koniec roku ta spokojna czeska wioska zamienia się w popularne wśród turystów centrum sportów zimowych.
Miejsce: Ratusz
GPS: 50.793392115813 , 15.835397388885
Adres: Kowary , ul. 1 Maja 1a
E-mail: turystyka@kowary.pl
Telefon: +48757182489
WWW: http://www.kowary.pl


Najpiękniejszym budynkiem w centrum Kowar, od początku swojego istnienia był Ratusz. Siedziba władz miejskich została wzniesiona według projektu znanego niemieckiego architekta Christiana Schultza w latach 1786-1789. Jego zabytkowe walory i dbałość o architektoniczne detale czynią go jednym z ładniejszych budynków użyteczności publicznej na Dolnym Śląsku. Warto wejść do środka. W holu Ratusza podziwiać można interesującą polichromię wraz z herbem Kowar z czasów gdy stało się ono dzięki Fryderykowi Wielkiemu wolnym miastem królewskim. Najciekawsze pomieszczenie znajduje się jednak piętro wyżej. Sala Obrad Rady Miejskiej ma nietypowy owalny kształt, a na jej suficie przedstawiono alegoryczne wizje tego, z czego od wieków Kowary słynęły – górnictwa, kowalstwa, tkactwa i zielarstwa. Dla wszystkich pragnących dowiedzieć się czegoś więcej o mieście otworzono w przyziemiu Ratusza Informację Turystyczną do odwiedzenia której serdecznie zapraszamy.ZWIEDZENIA RATUSZA Z PRZEWODNIKIEM

Dla turystów indywidualnych zwiedzanie Ratusza z przewodnikiem organizowane jest codziennie od poniedziałku do piątku w dni robocze o godzinie 14:00. W planie zwiedzania dodatkowo wizyta w Salach Tradycji Miasta. Zbiórka chętnych w Informacji Turystycznej przy Urzędzie Miejskim w Kowarach. 

Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem w innych godzinach po uprzednim uzgodnieniu terminu w Informacji Turystycznej w Kowarach.
 
Kontakt:  
Informacja Turystyczna
ul. 1 Maja 1a, 58-530 Kowary
tel. +48 75 718 24 89, e-mail: turystyka@kowary.pl
Miejsce: Dom Tradycji Miasta
GPS: 50.7927727427 , 15.835810303689
Adres: Kowary , ul. Górnicza 1
E-mail: smk@smk-kowary.pl
WWW: http://www.smk-kowary.pl/


W samym sercu miasta, przy ulicy Górniczej, w niepozornej z zewnątrz kamieniczce będącej od kilkunastu lat siedzibą Stowarzyszenia Miłośników Kowar utworzono Dom Tradycji Miasta. Obejrzeć w nim można pokaźny zbiór pocztówek związanych z dziejami miasta oraz okolicznościowe wystawy prac lokalnych artystów. Zainteresowani przeszłością Kowar odnajdą tam również “kącik górniczy", który ukaże wiele faktów i mitów związanych z historią wydobywania rudy żelaza i uranu.
Miejsce: Podziemia WROTA CZASU
Adres: Jelenia Góra , Chełmońskiego


Podziemia Wrota Czasu to komplesk podziemnych tras obok Muzeum Karkonoskiego. Planowane  otwarcie grudzień 2018

Miejsce: Jeleniogórskie Centrum Kultury
GPS: 50.902020475928 , 15.73712852115
Adres: Jelenia Góra , Bankowa 28/30
E-mail: jck@jck.pl
Telefon: 75 64 23 880 (881)
WWW: http://www.jck.pl/
Miejsce: Starościńskie Skały
GPS: 50.844892914933 , 15.905592704949
WWW: http://rudawyjanowickie.pl/pl/ciekawe-skaly/421-staroscinskie-skaly.html


Jest to malownicza grupa okazałych skałek o wysokości ponad 20 m zbudowanych z waryscyjskiego granitu karkonoskiego, z żyłami aplitów tworząca niewielkie skalne miasteczko w miniaturze, pełne okien skalnych, półek, fantazyjnych szczelin, filarów, iglic i skał z kociołkami wietrzeniowymi. Formy skalne powstały w wyniku erozji i denudacji, które to procesy wypreparowały w granicie fantastyczne kształty pozwalające na prześledzenie procesów geologicznych.
Wokół skał rośnie las świerkowy regla dolnego z domieszką innych gatunków drzew liściastych. 
W 1822 roku księżna Maria Anna Amalie von Hessen-Homburg i jej mąż książę Wilhelm Hohenzollern, brat króla Prus Fryderyka Wilhelma III, stworzyli romantyczny park krajobrazowy, do którego zostały włączone Starościńskie Skały. Z polecenia księcia Wilhelma w okolicy skał wykonano liczne ścieżki spacerowe a w skałach wykuto schody i zabezpieczono punkt widokowy poręczą. Miejsce to na cześć żony księcia Wilhelma nazywano Mariannenfels (Skała Marianny). Na skale została umieszczona nazwa z miedzianych liter. Po napisie pozostały słabo czytelne ślady. Najwyższą skałę ozdobiono 15 maja 1822 roku żeliwną figurą lwa. W Gliwicach zostało odlanych sześć lwów według projektu Theodora Kalidego z pracowni prof. Christiana Daniela Raucha z Berlina. Leżąca pod Starościńskimi Skałami jeszcze w latach 70. XX w. rzeźba znajduje się obecnie w Złotnikach Lubańskich, przy drodze na zaporę Jeziora Złotnickiego (kolejne stoją w Gliwicach przed Willą Caro, jedną z siedzib muzeum w Gliwicach i przed Pałacem w Judytach; pozostałe znajdują się w Niemczech).
Miejsce: Pałac Schaffgotschów
GPS: 50.864995067726 , 15.681875015465
Telefon: tel. 75 75 510 48


Ród Schaffgotschów, władający rozległymi dobrami w Karkonoszach i u ich podnóży, osiadł w Cieplicach w 1675 roku, po tym, jak od uderzenia pioruna spłonęła ich dotychczasowa siedziba - zamek Chojnik. Zamieszkali w starym dworze, jednak i ten uległ niszczącej sile ognia. Nowa siedziba rodu powstała w latach 1783 - 1788 według projektu Jana Jerzego Rudolpha z Opola.  Fasada budynku robi wrażenie swoimi rozmiarami, ma ponad 80 m długości i trzy kondygnacje. Jej największą ozdobą są przede wszystkim dwa półkoliście zakończone portyki z bogato zdobionymi kartuszami herbowymi, w których osadzono herby właścicieli pałacu. 

We wnętrzu zachowało się bogate wczesnoklasycystyczne wyposażenie. Najokazalszym pomieszczeniem jest sala balowa z bogatą sztukaterią zdobiącą ściany i sufit oraz podłogą z kilku gatunków drewna. Nie ustępują jej bogactwem również dwa salony, żółty i niebieski, których ściany obite są jedwabnymi tkaninami. Pozostałe wnętrza zostały przebudowane po drugiej wojnie światowej. W pałacu mieści się obecnie filia Politechniki Wrocławskiej. Obiekt do zwiedzania po uzgodnieniu tel. 75 75 510 48

Miejsce: CRiS Kolorowa
GPS: 50.7738 , 15.7526
Adres: Karpacz , ul. Parkowa 10
E-mail: biuro@kolorowa.pl
Telefon: 48757619098
WWW: http://kolorowa.pl/


Całoroczne tory saneczkowe w centrum miasta o dł. 1060m i 800 m.
Miejsce: Zakręt Śmierci
GPS: 50.848987 , 15.536554
Adres: Szklarska Poręba , Droga Sudecka


Na Drodze Sudeckiej, pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775m n.p.m. znajduje się bardzo ostry i niebezpieczny zakręt (droga zatacza łuk prawie 180' ). Znajduje się tu platforma widokowa z której rozpościera się wspaniały widok na panoramę Karkonoszy, miasto i Kotlinę Jeleniogórską. Zakręt Śmierci swoją nazwę zawdzięcza licznym wypadkom samochodowym spowodowanym przez niezachowujących należnej ostrożności kierowców. Poniżej Zakrętu Śmierci przy szlaku na Zbójeckie Skały znajduje się sztolnia starej kopalni pirytu z XVII w. Dojście: ul. Granitową, Dworcową, Armii Krajowej kierunek na Świeradów Zdrój. Przez Zakręt Śmierci prowadzi szlak czarny (okrężny wokół Szklarskiej Poręby) i szlak żółty ze Szklarskiej Poręby Dolnej przez Zbójeckie Skały na Wysoki Kamień.

Miejsce: Park Linowy TARZAN w Karpaczu
GPS: 50.773542 , 15.741261
Adres: Karpacz , Gimnazjalna 2
E-mail: it@dzielnica4wyznan.info.pl
Telefon: 48713461534
WWW: http://www.parklinowykarpacz.pl


Całoroczny Park Linowy TARZAN w Karpaczu jest największym tego typu obiektem w Karkonoszach. Funkcjonuje od 2009 roku i już na stałe wpisał się w panoramę najciekawszych miejsc Karpacza i okolic. Park Linowy TARZAN oferuje ponad 50 atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych! Oferujemy trzy trasy: Spacer Tarzana – trasa łatwiejsza jest idealną propozycją dla młodzieży i dorosłych. Skok Tarzana - trasa trudniejsza to idealna propozycja dla najodważniejszych i najsprawniejszych fizycznie. Uznana jest za jedną z bardziej skomplikowanych tras parków linowych w Polsce! Baby Tarzan - trasa dla maluchów o wzroście do 1,30 m. Ta bardzo kolorowa, w pełni bezpieczna trasa, przeznaczona jest dla najmłodszych gości parku zawieszona niewysoko nad ziemią. Nad bezpieczeństwem czuwa wykwalifikowana i doświadczona kadra opiekunów. Każda osoba przed wejściem na park zostaje przeszkolona z zasad asekuracji oraz wyposażona w odpowiedni sprzęt. Pobyt w Parku Linowym TARZAN w Karpaczu to wspaniała okazja do spędzenia cudownego, aktywnego czasu w otoczeniu górskiej przyrody. Serdecznie zapraszamy do przeżycia niesamowitych przygód dla całej rodziny! Do odważnych park należy!

Czynne: codziennie od 10:00 do zmroku  Ceny biletów wstępu:

  • 35 zł- bilet zwykły
  • 30 zł- ulgowy
  • 60 zł- bilet specjalny z opieką Instruktora
  • 25 zł – Baby Tarzan i grupowy
Miejsce: Prywatne Muzeum Gier Video
GPS: 50.77408 , 15.74801
Adres: Karpacz , Ul. Mickiewicza 11
E-mail: kontakt@muzeumgier.karpacz.pl
Telefon: 48602465458
WWW: http://www.muzeumgier.karpacz.pl


Mamy przyjemności zaprosić Państwa do jedynego w Polsce a trzeciego w europie Prywatnego Muzeum Gier Video. To wyjątkowe miejsce zabierze wszystkich w niesamowitą podróż w czasie. Tylko tu zobaczysz wyjątkowe, unikalne, limitowane lub rzadko spotykane gry i konsole, których pierwsze generacje wywodzą się z lat 70. Przyjdź i zobacz jak wyglądały gry telewizyjne ponad 40 lat temu! Zagraj w kultowe tytuły na padach z ubiegłej epoki. Zobaczysz tutaj ewolucję gier video oraz sprzętu, na którym można było grać. Porządna dawka dobrej zabawy i nostalgii oraz ciekawostek związanych z branżą gier video.
Miejsce: Młynek Miłości
GPS: 50.784356 , 15.72158
Adres: Karpacz , ul. Karkonoska 53


Miejsce zakochanych.
Miejsce: Huta „Julia” – Świat Kryształu
GPS: 50.850529 , 15.588409
Adres: Piechowice , Kryształowa 73
E-mail: turystyka@hutajulia.com
Telefon: 48757612413
WWW: http://www.hutajulia.com


Huta „Julia” od 140 lat produkuje kryształowe dzieła sztuki. Jest też chętnie odwiedzaną atrakcją turystyczną. Możliwe jest zwiedzanie pracującej huty z przewodnikiem oraz udział w licznych warsztatach dla dzieci i dorosłych.

Miejsce: DISCOWROTKI
GPS: 50.902967723617 , 15.749820734207
Adres: Jelenia Góra , 1Maja 80
Telefon: 506 739 572
WWW: discowrotki.pl


GODZINY OTWARCIA:

wt.-czw.  15:00-20:00

pt-         15:00-21:00

sob.                 13:00-21:00
sob.-nd.           13:00-20:00

           

Bilety:

Dzieci do 16 lat                        

wt-pt-12zł/2 godziny

Weekendy i święta 14 zł/2 godziny           

 Dorośli i dzieci powyżej 16 lat

  • wt-pt-14zł /2 godziny
  • Weekendy i święta 16 zł/2 godziny
Miejsce: MIEJSCE ANOMALII GRAWITACYJNEJ


MIEJSCE ANOMALII GRAWITACYJNEJ

Kiedy ponad 300 lat temu Isaac Newton odpoczywał w sadzie i słynne jabłko spadło mu na głowę, nie przypuszczał, że od odkrytego wtedy przez niego prawa grawitacji będzie można znaleźć pewne wyjątki.

Grawitacja jest powszechna, są jednak na Ziemi takie miejsca, w których jej prawa nie mają racji. Pusta butelka, bądź puszka, samochód z wyłączonym silnikiem – w Karpaczu toczą się pod górkę. Zjawisko to można zaobserwować na pewnym odcinku ulicy Strażackiej. Od ulicy Karkonoskiej w kierunku „Dzikiego Wodospadu” za hotelem Piecuch, a przed mostem na Łomnicy. Wydaje się, że droga w tym miejscu opada łagodnie w kierunku Łomnicy, a jednak samochody z wyłączonym silnikiem cofają się pod górę.

Według przeprowadzonych w tym miejscu badań istnieje strefa anomalii, w której grawitacja jest mniejsza o 4 %.

Czy to prawda? Sprawdź sam!

Miejsce: Dom tyrolski
GPS: 50.832332 , 15.788482
Adres: Mysłakowice , Daszyńskiego


Zachowane w dobrym stanie domy tyrolskie stanowią unikatowy i oryginalny typ architektury drewnianej. Budowa domów w osadzie Erdmannsdorf-Zillerthal rozpoczęła się od budowy tzw. „domu próbnego” w stylu zbliżonym do tyrolskiego, następnie po spaleniu, w jego miejscu postawiono „gospodę tyrolską” (obecnie „Restauracja pod kasztanami” ). Kolejne domy tyrolskie różniły się wielkością, pod względem formy były w zasadzie bardzo do siebie podobne. Wzorcowe gospodarstwo tyrolskie składało się z jednego jedno lub dwupiętrowego budynku (tzw. „Streckof”) na planie prostokąta, pokryte popularnym na Śląsku dachem grzbietowym. Budynek składał się z części mieszkalnej, stajni i stodoły, niektóre domy posiadały jeszcze rampę wokół górnego piętra stodoły. Część mieszkalna wykonana była z drewnianych bali, otoczona gankiem i zakończona głęboko opadającym dachem. Najbardziej charakterystyczne dla domów tyrolskich są drewniane balkony, wsparte na bogato zdobionych wspornikach. Balustrady balkonów są bogato profilowane, a w dekoracjach balkonów odminują motywy roślinne, np. w kształcie rozwiniętego kielicha tulipana lub lilii. Prostsze balustrady są zdobione ornamentem geometrycznym, złożonym z motywów serca, kwadratu, gwiazdy, czy trójliścia. Dół balustrady to najczęściej grzebień wycięty w jaskółczy ogon. Na uwagę zasługuje domu należącego niegdyś do cieśli Johannesa Lublassera, na którego balkonie po dziś dzień widnieje napis: w języku niemieckim „Błogosław Boże króla Wilhelma III”. Wyposażenie wnętrza domu tyrolskiego było najczęściej skromne, ale centralną cześć powierzchni mieszkalnej zawsze zajmował murowany piec.

W latach 1838-1840 wybudowano 56 domów tyrolskich w Mysłakowicach oraz pobliskiej Sosnówce. Na pamiątkę doliny w Austrii, którą Tyrolczycy musieli opuścić w 1837 roku, swoją nową osadę w Mysłakowicach nazwali Zillerthal.

Miejsce: Szczęki Wieloryba Grenlandzkiego
GPS: 50.842698 , 15.780892
Adres: Mysłakowice , Sułkowskiego 1


W XIX wieku Król Wilhelm IV zakupił za 45 talarów od Pani Hermann z Wrocławia autentyczną, dolną szczękę wieloryba grenlandzkiego o długości 6 metrów.

Władca wyeksponował szczęki w postaci bramy, za północnym brzegiem stawu. Niezwykły eksponat był odwiedzany przez wiele znanych osobistości ówczesnego wieku między innymi przez cara Mikołaja I, Monarchów Bawarii oraz rodzinę Habsburgów.

Park był ulubionym miejscem odpoczynku Króla Wilhelma i jego najbliższej rodziny. W latach 80 XX wieku wichura przewróciła szczęki do stawu, w którym leżąc, uległy znacznemu zniszczeniu. Po wielu latach, podczas oczyszczania stawu, wyciągnięto je. Po niewielkiej renowacji, przewieziono szczęki do Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłakowicach, gdzie były podziwiane do 2009 roku. Obecnie szczęki Wieloryba Grenlandzkiego znajdują się
w Gminnym Ośrodku Kultury w Mysłakowicach

Miejsce: Park Miniatur Budowle Świata
GPS: 50.840457 , 15.777704
Adres: Mysłakowice , Łokietka 20
Telefon: 605 210 520
WWW: http://www.budowleswiata.com/


Park Miniatur Budowle Świata położony jest w miejscowości Mysłakowice przy trasie Jelenia Góra – Karpacz (8 km od Jeleniej Góry i 8 km od Karpacza). 

Znajdziecie tu Państwo miniatury najsłynniejszych budowli z 5 kontynentów. Są tu zarówno modele budowli istniejących, jaki i tych których już nie można zobaczyć, bowiem do naszych czasów przetrwały jedynie ich ruiny, albo zostały zburzone. By ukazać ich piękno wybrano moment czasowy, gdy budowle te prezentowały się najokazalej.

Modele zrealizowano w skali 1:25; 1:50; 1:100 . Zastosowanie różnej skali miało na celu uwidocznienie detali poszczególnych budowli. Wszystkie modele zostały wykonane przez profesjonalnych modelarzy w naszej pracowni. Miniatury budowane były w oparciu o plany budowli opracowane na podstawie dokumentacji technicznych oraz fotografii poszczególnych obiektów.

Przy każdym eksponacie umieszczono informację zawierającą opis danego obiektu, jego krótka historię oraz kilka ciekawostek. Zwiedzanie Parku można zakończyć w kawiarence, gdzie przy kawie lub herbacie mogą się państwo ciszyć się nowo doznanymi wrażeniami.

Na terenie Parku znajduje się bezpłatny parking (samochody osobowe) oraz wydzielone miejsca dla autokarów.
Miejsce: Siedlisko Pstrąga Park
GPS: 50.825943 , 15.793907
Adres: Mysłakowice , Łąkowa 4/1
E-mail: biuro@siedliskopstraga.pl
Telefon: 75 617 13 14
WWW: www.siedliskopstraga.pl


Atrakcją parku są niepowtarzalne gigantyczne makiety fauny słodkowodnej, a cała ekspozycja jest umieszczona na dnie stawu - w którym wcześniej były hodowane i przetrzymywane ryby słodkowodne. Specjalnie zaprojektowane ścieżki pozwolą przejść po prawdziwym dnie stawu, w którym możemy z bliska poznać budowę ryb, owadów, płazów i gadów. Dodatkowo ekspozycja jest opisana przez wysokiej klasy specjalistów ichtiologów i entomologów - zapraszamy do zapoznania się z historią, pochodzeniem i różnymi ciekawostkami powiązanymi z eksponatami.

Miejsce: Park Bajek
GPS: 50.767945 , 15.763258
Adres: Karpacz , ul. Wilcza 2


Baśniowe domki, plac zabaw  i miniatura Śnieżki specjalnie dla dzieci.
Miejsce: Dom Lalki Adoptowanej
GPS: 50.776221 , 15.746399
Adres: Karpacz , ul. Rybacka 3b


Wystawa mimów, lalek i pierotów autorstwa Uli Jonkisz.
Miejsce: Skocznia Orlinek, K-85
GPS: 50.768433 , 15.74051
Adres: Karpacz , ul. Olimpijska


Wieża widokowa, kolejka tyrolska, skoki na bungee, wahadło, wspinaczka
Miejsce: Krąg 2000 Azyl Żelaznych Ludzi
GPS: 50.822222 , 15.525947
Adres: Szklarska Poręba , ul. Kilińskiego


U stóp Szrenicy w Kamiennym Kręgu stoją Żelaźni Ludzie Zbigniewa Frączkiewicza - jedno z najważniejszych i najbardziej oryginalnych przedsięwzięć rzeźbiarskich zrealizowanych w ostatnich dziesięcioleciach w Polsce. [Krąg 2000 Azyl Żelaznych Ludzi] Zbigniew Frączkiewicz to artysta zaliczany do najważniejszych, a przy tym do najbardziej wszechstronnych polskich rzeźbiarzy współczesnych. W latach 1965 -1971 studiował na ASP w Warszawie na Wydziale Rzeźby - dyplom w pracowni Tadeusza Łodziany. Od 1989 roku mieszka w Szklarskiej Porębie, gdzie tworzył ośrodek pracy twórczej w kamieniołomie, prowadził Galerię F (1990 -1999), organizuje plenery rzeźbiarskie. Artysta realizuje monumentalne rzeźby z kamienia i żelaza. Obok Żelaznych Ludzi (1984r.) jest m.in. autorem pomnika ofiar Lubina'82 (1991/92), siedmiometrowej figury Chrystusa na Krzyż Milenijny w Bolesławcu (2000/1). Ważniejsze wystawy w kraju to: akcja "Umarłym Lasom" zrealizowana na Izerskich Garbach (1989), "Sakralna Rzeźba Świecka" w BWA Jelenia Góra, "My z XX wieku" (2004) we wrocławskiej galerii "Awangarda" i na Starym Rynku, "Sculpture Grande" (2004 i 2005) w Galeria Art Faktory w Pradze, "Traktorzysta" i "My z XX w" - Industriada Gliwice 2010, "Rzeźba polska w cieniu Alp w St. Urban" Szwajcaria 2010.

Miejsce: Plac Piastowski w Cieplicach
GPS: 50.865218526797 , 15.68142440433
Adres: Cieplice Jelenia Góra , Ul. Plac Piastowski
Miejsce: TERMY CIEPLICKIE
GPS: 50.865337 , 15.6781805
Adres: Cieplice Jelenia Góra , Park Zdrojowy 5
E-mail: bok@termycieplickie.pl
Telefon: 757546901
WWW: www.termycieplickie


Termy Cieplickie to, unikalny w skali Karkonoszy i całego regionu, kompleks basenów, którego wyjątkowość polega na wykorzystaniu sławnych wód termalnych o niespotykanym, w skali europejskiej składzie chemicznym i temperaturze. Obiekt korzysta z tego samego ujęcia, co pobliskie – odwiedzane niegdyś przez koronowane głowy całego świata - Uzdrowisko, wykorzystując wody fluorkowo-krzemowe z odwiertu o głębokości niemal 2000m, która przed schłodzeniem i rozrzedzeniem do poziomu zgodnego z Polską Normą, ma temperaturę dochodzącą do 89°C. 

W przed napełnieniem basenów oraz wanien jacuzzi, wodzie nadaje się optymalną dla rekreacji i wypoczynku temperaturę w przedziale 28-36°C. Kąpiel, zabawa czy nauka pływania w ciepłej, ale niezbyt gorącej, wodzie gwarantuje nieoceniony, dobroczynny wpływ na regenerację całego organizmu, a także efektywność masaży i zabiegów. Pozostałe ciepło, odzyskane z gorących źródeł, wykorzystywane jest do ogrzewania budynku, podłóg, nawiewów, a także centralnej wody użytkowej – obiekt jest zatem w pełni ekologiczny.

Kompleks podzielony jest na trzy strefy. W skład strefy basenów wewnętrznych wchodzą: basen rekreacyjny z hydromasażami, huśtawką wodną i „dziką rzeką”, połączony z basenem pływackim (4 tory x 25m), 2 brodziki ze zjeżdżalniami i tryskaczami dla dzieci, dwie wanny jacuzzi, zjeżdżalnie „Anakonda” i „Cebula” oraz 2 baseny termalne (Norweski i Zdrojowy) z leżankami wodnymi i możliwością wypłynięcia na zewnątrz hali basenowej bez względu na porę roku i temperaturę powietrza.

Strefa basenów zewnętrznych czynna jest latem i można na niej korzystać z basenu rekreacyjnego (basen Parkowy) z torową zjeżdżalnią rodzinną, drugiej zjeżdżalni rurowej, gejzerów i parasola wodnego, kosza do gry w aquabasket oraz drewnianej i zielonej plaży z leżakami.

Całość uzupełnia strefa SPA w której znajdują się dwie sauny fińskie o różnych temperaturach, sauna parowa, sauna infrared, bicze wodne, dodatkowe trzy wanny jacuzzi, tepidarium, grota śnieżna, fontanna lodowa, strefa relaksu z podgrzewanymi leżankami ceramicznymi oraz dwa gabinety w których oferuje się liczne zabiegi i masaże.

Ponadto w obiekcie znajduje się Strefa Treningu Funkcjonalnego, kort do squasha, sala lustrzana, w której organizowane są różnorodne zajęcia fitness, sklep sportowy i strefa gastronomiczna.

Warto zaznaczyć, że oferta cenowa Term Cieplickich należy do najbardziej atrakcyjnych w kraju i to nie tylko wśród obiektów wykorzystujących wodę termalną. Od korzystnych cen wyjściowych, zaproponowano szereg dodatkowych zniżek – m.in. dziecięcą, uczniowską, studencką, seniorską, dla osób niepełnosprawnych, a także rodzinną czy grupową. Dzięki wielu ułatwieniom, urządzeniom i kompetentnej obsłudze, obiekt cieszy się opinią przyjaznego dla osób niepełnosprawnych. Szczególnie starsi Goście Term cenią sobie umiarkowaną głębokość niecek basenowych i ich pokrycie ze stali ryflowanej, dającej stabilne oparcie i poczucie bezpieczeństwa. Doceniają także całą gamę masaży wodnych i powietrznych, które w połączeniu z wodą termalną oraz wodą zmineralizowaną w basenach Norweskim i Zdrojowym stają się świetnym uzupełnieniem terapii, relaksu, treningu czy rehabilitacji.

Termy Cieplickie położone są w uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry – Cieplicach, w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch rewitalizowanych parków oraz licznych zabytków, atrakcji turystycznych, teatru, ciągów spacerowych, obiektów sanatoryjno-hotelowych i gastronomicznych. Trzy darmowe parkingi są w stanie pomieścić łącznie ponad 150 samochodów. Oprócz dni, w których organizowane są imprezy tematyczne, obiekt czynny jest od 06.00 do 22.00, siedem dni w tygodniu ze świętami włącznie.

Planując pobyt w Kotlinie Jeleniogórskiej warto upewnić się, czy hotel, ośrodek lub pensjonat, w którym chcemy się zatrzymać, ma umowę o współpracy partnerskiej z Termami Cieplickimi. Praktycznie wszystkie obiekty Uzdrowiska, znakomita większość sanatoriów i wciąż rosnąca liczba partnerów zewnętrznych umożliwia rezerwację i zakup biletów wstępu czy zabiegów z poziomu własnej recepcji, w dowolnej porze i z uwzględnieniem wszelkich przysługujących zniżek.

Miejsce: Kaplica Świętej Anny na Grabowcu i Dobre Źródło.
GPS: 50.80216924854635 , 15.738016141297821
Miejsce: Sudeckie Centrum Kultury i Sztuki
Adres: Szklarska Poręba , Grabskiego 5
E-mail: kontakt@arssudetica.pl
Telefon: 502 152 223
WWW: http://www.arssudetica.pl/index.html


Galeria sztuki i szkła artystycznego, wykonywanego w naszych pracowniach techniką millefiori - przyciski do papieru, szklana biżuteria ; dawna sztuka użytkowa; malarstwo, rzeźba, fotografika artystów tworzących w regionie - wystawy i sprzedaż.

Miejsce: Cafe Turystyczna
GPS: 50.904215964832 , 15.732187923581
Adres: Jelenia Góra , Podwale 1
E-mail: info@cafeturystyczna.pl
Telefon: 792 210 844
Miejsce: Klub Kulturalny Jelenia Góra
Adres: Jelenia Góra , Sobieskiego 20A
Telefon: 577 272 700


Klub Kulturalny to dobra muzyka, koncerty dla dorosłych i dzieci

Miejsce: Czekoladziarnia
Adres: Jelenia Góra , Jana III Sobieskiego 2
E-mail: poczta@czekoladziarnia.eu
Telefon: 725 526 088
WWW: http://czekoladziarnia.eu/


poniedziałek - piątek   10.00-19.00
sobota - niedziela   11.00-20.00

U nas przekonacie się, że czekolada to nie tylko zwykła tabliczka czekolady lub bombonierka. W każdej z naszych pralin znajdziecie inną melodię i poczujecie smaki miejsc, w których chcielibyście sie znaleść. Nasza czekolada na goraco zaskoczy swoją słodyczą i gęstością.

 

Dla "wiecznie zapracowanych" przygotowaliśmy bezpłatny dostęp do internetu. Młodzi rodzice spokojnie spędzą czas ze swoimi pociechami, dla których przygotowaliśmy kącik zabaw i miejsce do przewijania najmłodszych.

 

A jeśli stwierdzicie, że warto zaprosić do nas Swoją rodzinę, znajomych i dzieci, to chetnie przygotujemy imprezę z indywidualnym, czekoladowym menu.

 

Nasza ideą w prowadzeniu CZEKOLADZIARNI jest stworzenie miejsca magicznego i zaczarowanego… W naszym przekonaniu jest to miejsce, które swoim klimatem oraz wystrojem może przyciągać rzesze sympatyków i wielbicieli dobrego smaku oraz chwili odetchnienia.

 

Wiążemy duże nadzieje z rozpropagowaniem CZEKOLADZIARNI jako miejsca o wysokich walorach kulturalnych. Jako atrakcje dodatkowe chcemy zaproponować Państwu koncerty, prelekcje, odczyty, ciekawe spotkania tematyczne z interesującymi ludźmi oraz szereg imprez cyklicznych.

 

W celu promowania regionu Jeleniogórskiego i wszystkiego co się z nim łączy jesteśmy otwarci na wszystkich artystów, a w szczególności młodych, którzy chcieliby się u nas zaprezentować. Mamy tu na myśli muzyków, śpiewaków, pisarzy, poetów, fotografików oraz artystów i twórców wielu dziedzin, których nie jesteśmy w stanie tutaj wymienić. Jeżeli istnieje osoba, która ma ciekawy pomysł i chciałaby go zrealizować razem z nami – to my zawsze jesteśmy otwarci…

 

Mamy nadzieję, że goszcząca tu atmosfera zachęci Was do bycia częstymi gośćmi CZEKOLADZIARNI i sprawi, że chętnie będziecie do nas zaglądać na chwile relaksu oraz zapomnienia wraz z rodzinami i dziećmi…

Naszym założeniem jest stworzenie ciepłego miejsca spotkań dla ludzi poszukujących klimatu i interesującej debaty. Chcielibyśmy, żeby powstała grupa stałych gości, którzy razem z nami będą budowali wizerunek CZEKOLADZIARNI i razem z nami mieli wpływ na jej dalszy rozwój….

 

Chcąc aktywnie towarzyszyć wielu imprezom organizowanym w naszym regionie pragniemy wprowadzić nowe wyrażenie do słownika Jeleniogórzan „CZEKOLADZIARNIA – MIEJSCE SPOTKAŃ”.

 

Miejsce: Kościół św. Marcina w Sobieszowie
Adres: Jelenia Góra Sobieszów , Karkonoska
Telefon: 7575534 10
WWW: parafiasobieszow.pl


Kościół katolicki. Pochodzi z ok. 1305 roku, pierwotnie nosił wezwanie św. Barbary. W 1520 r. został przejęty przez protestantów, którzy przebudowali go w duchu renesansowym. W 1654 r. na fali kontrreformacji wrócił w ręce katolików, którzy na nowego patrona świątyni obrali św. Marcina. W latach 1778-1782 z inicjatywy hrabiego Johanna Nepomuka Schaffgotscha kościół został przebudowany przez cystersów w stylu barokowym. Z tego okresu zachowały się elementy wyposażenia, m.in. drewniana chrzcielnica i ambona. Witraże pochodzą z r. 1921.

Kościół jest otoczony murem, wewnątrz którego znajdował się dawny cmentarz oraz wolnostojąca dzwonnica, zbudowana prawdopodobnie w końcu XVI w. Dzwonnica została gruntownie przebudowana w latach 1647-1653. W roku 1728 otrzymała nowy zegar, wykonany przez mistrza Georga Klosego. Dzwon na wieży wykonany został ze spiżu pochodzącego ze starej armaty z zamku Chojnik.Najstarszy Kościółek w Sobieszowie- główna fasada ściana boczna, przepiękne epitafia zadziwiają informacjami z życia zmarłych dbając o ich dobre imię, wieża kościelna najwyższy zabytek Sobieszowa ( )- dzwon tam umieszczony powstał z odlewu armaty z Zamku Chojnik. Wyposażenie świątyni wyszło z pod ręki A. Wagnera- mistrza snycerki.

 Do zwiedzania po uzgodnieniu

Miejsce: Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobieszowie
Adres: Jelenia Góra Sobieszów , Cieplicka 219
Telefon: 7575534 10
WWW: parafiasobieszow.pl


Kościół poewangelicki o czym świadczą empory i malowidła (Pamperum), które były tworzone dla analfabetów. Kościół wybudowano w 1745 roku w ciągu 17 miesięcy tak, aby w razie czego mógł się stać Domem Handlowym lub mieszkalnym. Zawiera organy- ufundowane przez Schaffgotschów ( prospekt organowy) o 18-wiecznym brzmieniu (24 dźwięki) oraz malowidła z 1777roku na suficie( barokowe sklepienie w formie beczki) wraz z umieszczonym tam zegarem i szparami w drewnie- symbole niedoli, próśb, radości Sobieszowian. Perełką jest obraz „Chrystus Dobry Pasterz” na tle Karkonoszy i Kościoła św. Marcina namalowany prze W. Hoffmana ze Szklarskiej Poręby

Do zwiedzania po uzgodnieniu

Miejsce: Długi Dom
Adres: Cieplice Jelenia Góra , Ściegiennego 5
Telefon: 757533143
WWW: www.uzdrowisko-cieplice.pl


Był jednym z elementów kompleksu klasztornego cieplickiego zakonu cystersów. Wzniesiony w latach 1689 - 93 jako dom gościnny dla przybywających do Zdroju kuracjuszy.

Długi Dom służył jako wspaniałe miejsce muzealne.

Tutaj mieściła się biblioteka z 80.000 tomów ze zbiorów Schaffgotschow, potem powiększona o kolekcję ornitologiczną .

Obecnie baza noclegowa i SPA Uzdrowiska Cieplice

 

Miejsce: Klub Kwadrat
GPS: 50.895294463184 , 15.731656814759
Adres: Jelenia Góra , Bankowa 28/30
Miejsce: Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze
GPS: 50.903224830376 , 15.736723005255
Adres: Jelenia Góra , Plac Ratuszowy 58
WWW: jeleniagora.pl


Pierwszy ratusz w Jeleniej Górze został wzniesiony na początku XIV wieku. Po kilku pożarach i zawaleniu się ieży, w roku 1739 budowlę rozebrano. W jej miejscu w latach 1744-1749 wniesiono nowy budynek według projektu Chrystiana Gotlieba Hedemanna. W 1750 roku uruchomiono zegar na wieży, a w piwnicach została urządzona gospoda, przynosząca miastu dochody. Ratusz został przebudowany w roku 1924
Ratusz jest barokowo-klasycystyczną budowlą wzniesioną na planie prostokąta, ma trzy kondygnacje,
Nad południowym wejściem jest łacińska inskrypcja głosząca: miasto założył Bolesław Krzywousty w 1108 roku. Wewnątrz ratusza znajduje się płyta erekcyjna z łacińskim napisem: Bolesław Krzywousty w 1108 miasto założył, Bolesław Łysy w 1242 miasto rozszerzył, a Bolko Świdnicki w 1281 miasto naprawił i murami otoczył. W sali posiedzeń są drewniane płaskorzeźby przedstawiające dzieje miasta. Obok budowli, w miejscu starej studni z 1727 roku stoi kamienna figura Neptuna z dwoma delfinami, pochodząca XIX wieu. Obecnie ratusz jest siedzibą władz samorządowych i administracyjnych Jeleniej Góry.
 
Miejsce: Kopalnia Stanisław
GPS: 50.851260437252 , 15.438244606213


Kopalnia „Stanisław” jest jedną z najstarszych i najwyżej położonych kopalni w Polsce. Znajduje się na wysokości 1080 metrów.

Teren ten, już od XIII wieku związany był z wydobywaniem kwarcu mlecznego. W późniejszych czasach kwarc był wykorzystywany przez okoliczne huty szkła i metalu. W wyniku prac górniczych powstały wcięcia w głębi skalnego masywu Izerskich Garbów, przypominające kanion.

Aktualnie kopalnia „Stanisław” jest nieczynna, a metalowe jej części zostały zlikwidowane.

Miejsce to stało się ulubionym miejscem dla poszukiwaczy minerałów z uwagi na znaleziska kryształów górskich, kwarcu różowego, awenturynu, pirytu, bądź hematytu.
Kopalnia „Stanisław” jest niewątpliwie miejscem wartym obejrzenia, ze względu na rozciągającą się stąd panoramę na Góry Izerskie i Karkonosze.

 

Miejsce: Kolorowe Jeziorka w Gminie Marciszów
GPS: 50.827926677718 , 15.975973869497
WWW: http://kolorowejeziorka.pl/


Kilka kilometrów od granicy powiatu Jeleniogórskiego w niewielkiej wsi Wieściszowice, znajdują się "Kolorowe Jeziorka", które powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni. W zależności od składu chemicznego można tu zobaczyć jeziorko purpurowe, żółte, niebieskie i zielone.

Miejsce: Park Zdrojowy
Adres: Jelenia Góra/Cieplice Zdr. , Cieplice


Park o powierzchni 16,5 ha przylegający do Pałacu Schaffgotschów w Cieplicach, powstały w XVIII wieku. Został on założony na bazie ogrodu warzywnego. Początkowo zaprojektowany w stylu francuskim. W 1838 roku został gruntownie przebudowany na styl ogrodów angielskich.
W latach 2010 - 2012 park poddano rewitalizacji, która miała na celu przywrócenie jego XIX - wiecznego charakteru. W jej ramach zmieniono m.in. nawierzchnię alejek, a także ich przebieg.Wybudowano ponadto 3 fontanny, zamontowano stylizowane lampy i ławki.

Obecnie Park Zdrojowy stanowi miejsce odpoczynku dla kuracjuszy oraz mieszkańców Cieplic i okolic. Przechadzający się po parku turyści mogą tu zobaczyć m.in. muszlę koncertową, zabytkowy Pawilon Edward i Zdrojowy Teatr Animacji.

Miejsce: Przystań Twórcza
GPS: 50.861598282062 , 15.65576926384
Adres: Cieplice Jelenia Góra , Cieplicka74
E-mail: sekretariat@przystantworcza.pl
Telefon: (75) 712 28 92
WWW: http://www.przystantworcza.pl


Przystań Twórcza - Cieplickie Centrum Kultury - została powołana do życia na przełomie lutego i marca 2009 r., działając początkowo przy Miejskim Domu Kultury „MUFLON” w Sobieszowie. Tam też wynajmowała pomieszczenie będące jej pierwsza siedzibą. Pierwsze miesiące funkcjonowania to głównie działalność impresaryjna - organizacja koncertów i imprez cyklicznych w Cieplicach: m. in. Wiosny Cieplickiej, Cieplickiego Festiwalu Tańca, Koncertów Promenadowych, Mikołajkowej Krainy Łagodnych.

Od września 2009 r. Przystań Twórcza przeniosła się do nowej, mierzącej około 70m2 siedziby przy ul. P. Ściegiennego. A już od listopada ruszyły pierwsze zajęcia edukacyjne czyli Warsztaty Dziennikarskie.
W styczniu 2010 roku przystosowano pomieszczenie służące za pracownię wielofunkcyjną oraz kameralną salę koncertową, wtedy też ruszyły stałe sekcje edukacyjne, warsztaty i kursy oraz rozpoczęła działalność Przystań Café – czyli maleńkie miejsce spotkań i koncertów, którego gośćmi są ciekawi i nietuzinkowi artyści, osobowości z różnych dziedzin sztuk wszelakich, nauki oraz szeroko pojętej rzeczywistości przydatnej.
Obecnie dzięki kreatywności, zaangażowaniu i doświadczeniu instruktorów - dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe mogą w przyjaznej atmosferze rozwijać swoje zainteresowania, poszerzać wiedzę oraz nabywać umiejętności przydatne w życiu codziennym. Mają też możliwość poszerzenia horyzontów i spotkania się z niezwykłymi ludźmi w ramach działalności Przystań Café. W Przystań Café odbywają się także koncerty młodych utalentowanych zwycięzców i laureatów Cieplickiego Kutra Artystycznego „Bądź na fali” – czyli naszego Festiwalu Młodych Talentów.
Obecnie w ramach stałych form pracy działają:

Przystaniowe Inspiracje – czyli Warsztaty Plastyczne. Tutaj prowadzone są sekcje plastyczne dla dzieci, młodzieży oraz „Piątki z Przystanią” czyli zajęcia przygotowane z myślą o osobach dorosłych a zwłaszcza Turystach i Kuracjuszach.


Tratwa Teatralna – czyli Warsztaty aktorskie dla młodzieży i dorosłych. To niezapomniany rejs czyli nieszablonowe i nietuzinkowe warsztaty teatralne pod okiem świetnego instruktora i praca m.in. nad kształtowaniem ruchu scenicznego, poprawną dykcją, techniką emisji głosu oraz pracą w zespole.

Przystaniowa Piosenkownia – czyli zajęcia dla osób genetycznie i mentalnie uzależnionych od śpiewania – są to indywidualne zajęcia ze śpiewu: interpretacji, intonacji i dykcji „z przyległościami”.

Kursy języka angielskiego – czyli oswajanie języka obcego adresowane do dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Kurs języka niemieckiego przygotowany z myślą o dzieciach.

Najważniejszymi imprezami cyklicznymi organizowanymi przez Przystań Twórcza są:

    Wiosna Cieplicka,
    Cieplicki Kuter Artystyczny „Bądź na Fali”,
    Koncerty Promenadowe,
    Festiwal Tańca,
    Mikołajkowa Kraina Łagodnych,
    Przystań Café.


Stałym elementem Przystaniowej rzeczywistości jest także nieustający konkurs fotograficzny „Cztery Pory Roku w Cieplicach”. Co kwartał wyłaniani są zwycięzcy kolejnej edycji przypisanej do współcześnie panującej pory roku. Po każdym ogłoszeniu wyników przygotowywana jest wystawa nadesłanych prac, która dostępna jest dla zwiedzających w siedzibie Przystani oraz czasowo w Galerii Korytarz na Placu Piastowskim.

Miejsce: Osiedlowy Dom Kultury
GPS: 50.91293971898 , 15.756188132811
Adres: Jelenia Góra , Krzysztofa K. Trzcińskiego 12
E-mail: odk5@wp.pl
Telefon: (75) 75 31 831
WWW: http://odk.karkonosze.com/index.php/articles/c13/
Miejsce: Rzeka Kamienna - AMP
GPS: 50.828902539029 , 15.541949535562


Rzeka Kamienna jest lewostronnym dopływem Bobru. Jej źródła znajdują się na wysokości ok. 1120 m n.p.m., na Torfowisku Zielony klin, umiejscowionym na północnych zboczach Mumlawskiego Wierchu w Karkonoszach. W górnym biegu rzeki, w Szklarskiej Porębie Dolnej, znajduje się elektrownia wodna. Ujście rzeki znajduje się w okolicy Wzgórza Krzywoustego w Jeleniej Górze. Jej długość wynosi ok. 32,4 km.

Miejsce: Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze
GPS: 50.901090124622 , 15.733893777077
Adres: Jelenia Góra , ul. Piłsudskiego 60
E-mail: sekretariat@filharmonia.jgora.pl
Telefon: + 48 75 75 381 65
WWW: http://www.filharmonia.jgora.pl/pl/repertuar


Szanowni Państwo,
    w imieniu swoim i Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze chciałbym serdecznie zaprosić Państwa na wydarzenia artystyczne zaplanowane w tym sezonie.
   Nasza bogata oferta repertuarowa z pewnością zadowoli wytrawnych słuchaczy, jak również, mam nadzieję, zainteresuje tych z Państwa, którzy zechcą zagościć u nas po raz pierwszy.  

       Dyrektor
       Tomasz Janczak

Miejsce: Szklarska Poręba - miejsca różne
GPS: 50.826977904107 , 15.522229934884
WWW: http://www.szklarskaporeba.pl/


Szklarska Poręba to miejscowośc turystyczna położona między dwoma pasmami gór - Karkonoszami i Górami Izerskimi, które rozdziela rzeka Kamienna.
Szklarska Poręba to miejsce o wyjątkowym klimacie, dużych i bezpiecznych przestrzeniach. Wiejący wiatr i ukształtowanie terenu powodują szybką wymianę mas powietrza. Specyficzne warunki klimatyczne stymulują wzrost ilości czerwonych krwinek, a czystość powietrza plasuje miasto w krajowej czołówce.

Miejsce: Kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego
GPS: 50.826417743072 , 15.515713691692
Adres: Szklarska Poręba , ul. Mickiewicza 16
WWW: http://www.maksymilian-szklarska.pl/historia-kosciola-pw-sw-maksymiliana-marii-kolbego-w-szklarskiej-porebie/


W1889 r. zbudowano z granitu i piaskowca obecny kościół św. Maksymiliana (data budowy umieszczona na murach wieży). Usytuowany on jest na znacznym wzniesieniu ponad 700 m. n.p.m. na Kruczych Skałach. Jego fundatorem był również hrabia Ludwik Schaffgotsch. Zbudowano go z myślą o katolikach mieszkających dalej od kościoła parafialnego.

 

Miejsce: Miejski Dom Kultury "Muflon"
Adres: Jelenia Góra , ul. Cieplicka 172
WWW: http://muflon.sobieszow.pl/
Miejsce: Karkonosze - pieśń wiatru i mrozu
GPS: 50.735833 , 15.739167


www.https://www.youtube.com/watch?v=tjGC8Rt3kKo
Miejsce: Rezerwat Krokusów w Górzyńcu
GPS: 50.850420515967 , 15.533902908543


Piękny i fascynujący wczesną wiosną, jest Rezerwat Krokusów w Piechowicach-Górzyńcu, gdy pokrywa go "dywan" kwiatów.
Koniecznie trzeba się tam wówczas wybrać - tym bardziej, że nie jest daleko od Zakrętu Śmierci, gdzie można zostawić auto, bądź nieco dłuższą drogą dojść z Piechowic-Górzyńca.
Rezerwat obejmuje obszar 3,9 ha. Stworzono go dla ochrony jedynego w Sudetach stanowiska szafrana wiosennego, czyli popularnie mówiąc - krokusa. Populację tych kwiatów szacuje się na ponad tysiąc okazów. Oprócz krokusów, które kwitną wczesną wiosną, na terenie rezerwatu rosną inne chronione i rzadkie gatunki roślin: kukułka plamista, orlik pospolity, śledziennica naprzeciwlistna, wszewłoga górska.
Arkadiusz Lipin
Miejsce: Wodospad Kropelka
GPS: 50.859198300909 , 15.556304718207


Sztucznie spiętrzony Wodospad Kropelka znajduje się w Piechowicach-Górzyńcu na potoku Mała Kamienna.
To drugie miejsce po Wodospadzie Podgórnej, gdzie można odważyć się na zimowe kąpiele.

Miejsce: Stacja Kowary z miniskansenem kolejowym
GPS: 50.798342980835 , 15.824986959633
Adres: Kowary , ul. Dworcowa
WWW: http://stacja-kowary.pl/


Na nieczynnej już Stacji Kowary stworzony został mini skansen z eksponatami związanymi z kolejnictwem. Najefektowniej prezentuje się stary kolejowy żuraw. Remont tego kowarskiego zabytku techniki zawdzięczamy pracom wykonanym przez członków Społecznego Komitetu Ratowania Żurawia Kolejowego w Kowarach oraz zebranych przez nich środkom. Żuraw stoi przy torze wjazdowym na stację kolejową w Kowarach od strony Jeleniej Góry stoi na betonowo -kamiennym podeście o wymiarach 2,5 m x 3 m żuraw kolejowy zbudowany ok.1905 r. Pierwowzór obrotowego żurawia słupowego skonstruowano w Anglii w 1850 r. Jego podstawowymi elementami są: kolumna, na której obraca się wysięgnica (ramie o stałym kącie nachylenia) i konstrukcja napędu. Kolumna jest łożyskowana od dołu i góry. Wysięgnica wykonana jest z rur i jej koniec znajduje się na wysokości ok. 5,2 m . Przez wysięgnice przechodzi łańcuch od napędu, przez krążek do haka, na którym zawisał ładunek. Kowarski żuraw oprócz możliwości podnoszenia i opuszczania ładunku o ciężarze do 800 kg, mógł ten ładunek obracać praktycznie o 360 stopni z wagonu na plac wyładunkowy. Ewenementem kowarskiego żurawia było to, że obsługiwało go 2 ludzi przy użyciu korb i przekładni zębatych. Jeden układ napędu służył do obracania urządzenia, a drugi do podnoszenia towarów. Dźwig zaopatrzony jest w hamulec taśmowy i zapadkę blokującą, które utrzymywały ładunek na stałej wysokości. Zasługuje on na szczególną ochronę, ze względu na konstrukcję i zastosowane rozwiązania techniczne.

Inne eksponaty mini skansenu:

Wagon Towarowy do drezyny WM-5 – polskiej produkcji, wyprodukowany w zakładach Kolzam (Kolejowe Zakłady Maszyn Kolzam – producent  taboru kolejowego z Raciborza).

Samoczynna sygnalizacja przejazdowa – produkcji polskiej, wyprodukowana w zakładach ZWUS. Do roku 1986 “pełniła służbę” na przejeździe kolejowo-drogowym w Leszczyńcu, na linii kolejowej nr 308 z Jeleniej Góry do Kamiennej Góry. Trzeci egzemplarz (w nienaruszonym stanie) znajduje się w Sali Tradycji Miasta Kowary w ekspozycji kolejnictwa. Na jednym z egzemplarzy (ukierunkowanym w stronę marketu Netto) zamontowany jest dzwonek.

Szafa przejazdowa – produkcji polskiej, wyprodukowana w zakładach ZWUS. Mieściło się w niej sterowanie i zasilanie do sygnalizacji i zapór na przejeździe kolejowo-drogowym.

Miejsce: KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA


KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

Świątynia została zbudowana przez wiernych Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Jej poświęcenie odbyło się 13.09.1908 r. Własnością Kościoła rzymsko-katolickiego stała się dopiero po II wojnie światowej. Obecnie jest kościołem pomocniczym rzymsko-katolickiej parafii p.w. Nawiedzenia NMP w Karpaczu.

Najcenniejsze elementy wyposażenia stanowią: ołtarz z piaskowca upamiętniający 1000- lecie chrztu Polski, tryptyk ołtarzowy z centralnym obrazem Pana Jezusa z otwartym sercem, obraz św. Antoniego namalowany na tle Karkonoszy i Karpacza oraz ambona wykonana w Cieplicach w szkole drzeworytnictwa, ozdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z Ewangelii. Sufit ozdobiony jest kasetonami z motywami roślinnymi.

Miejsce: KOŚCIÓŁ NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY


KOŚCIÓŁ NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
Pierwotnie Karpacz należał do parafii Miłków. W początkowym okresie Msze św. odprawiano w szkole katolickiej. Obecnie jest to dom naprzeciw kościoła z dużym krzyżem i figurą Chrystusa.

Obecny kościół został wybudowany w 1910 roku. Charakterystyczna sylwetka świątyni wraz z cebulastym hełmem wieży nawiązuje do barokowego budownictwa tyrolskiego. W latach 1979-85 miała miejsce rozbudowa po której budowla uzyskała dzisiejszy kształt.

We wnętrzu kościoła znajduje się późnobarokowy ołtarz główny z obrazem Nawiedzenia NMP i dwoma bocznymi figurami przedstawiającymi św. Piotra i św. Antoniego. W starej części kościoła na drewnianym stropie widnieje polichromia, która pochodzi z czasów budowy kościoła.

Podczas remontu wieży kościoła w roku 2007 w kuli wieńczącej wieżę znaleziono trzy pergaminowe dokumenty pisane ręcznie w języku niemieckim z datą 28.10.1909 r. Opisano w nich starania o budowę kościoła, samą budowę i wymieniono nazwiska osób szczególnie związanych z tym przedsięwzięciem. Dokumenty te ponownie umieszczono w kuli wieży, dołączając świadectwa czasów współczesnych m.in. opis parafii i Karpacza oraz plan miasta.

Miejsce: KARKONOSKIE DREZYNY RĘCZNE
Przejazdy po torach Kolei Karkonoskiej

Niełatwo dziś sobie wyobrazić że jeszcze w XVIII wieku europejskie drogi były niebrukowanymi traktami, o które nikt się nie troszczył. Publiczne środki transportu, w dzisiejszym znaczeniu tego słowa, nie istniały w ogóle. Ludzie bardzo rzadko się przemieszczali, a gdy już musieli, to najlepiej latem lub zimą, wtedy, gdy pogoda na to pozwalała.

Również Karpacz zawdzięcza swój rozwój doprowadzeniu kolei, która połączyła kurort ze światem. 1 lipca 1895 roku na dworzec w Karpaczu wjechała odświętnie przystrojona lokomotywa z dwoma wagonami, z okien których spoglądali poważni panowie w cylindrach i frakach. Były przemówienia, kwiaty oraz koncert orkiestry dętej.

Ostatni pociąg wjechał na stację w 2000 roku. Choć obecnie pociągi do Karpacza nie dojeżdżają, prowadzone są prężne działania aby ruch ten przywrócić.

strona:  www.drezynykarpacz.pl

e-mail: drezyny.karpacz@interia.pl

tel. 665 035 939


Godziny otwarcia:

do 30 czerwca  w soboty i niedziele od 10:00 do 20:00 (pozostałe dni po wcześniejszym uzgodnieniu terminu)
1 lipca -  31 sierpnia  codziennie od 10 :00 do 20:00
1 września – 31 października w soboty i niedziele od 10:00 do 20:00 (pozostałe dni po wcześniejszym uzgodnieniu terminu)

Cena przejazdu: 5 zł od osoby

Miejsce: Pawilon i Park Norweski
GPS: 50.858311115314 , 15.679804350059


Od połowy XIX wieku w Cieplicach istniała dobrze prosperująca fabryka maszyn papierniczych założona i prowadzona przez rodzinę Füllnerów. Na początku XX wieku jej ówczesny właściciel Eugen Füllner poczynił szereg inwestycji na rzecz uzdrowiska. Jedną z nich było założenie malowniczego parku zwanego norweskim. 

Swoją nazwę zawdzięcza on powstałej w 1909 roku drewnianej budowli, której wykończenia nasuwają słuszne skojarzenia z łodziami Wikingów. Eugen Füllner odbył podróż do Norwegii i zauroczony tamtejszym budownictwem ludowym postanowił wznieść w Cieplicach pawilon w tzw. „stylu smoczym”, dziś zwany Pawilonem Norweskim. Pierwowzorem była znajdująca się nieopodal Oslo restauracja „Frognerseteren”. Do lat 50 - tych XX wieku w pawilonie funkcjonowała restauracja, a od 1967 roku jest on siedzibą Muzeum Przyrodniczego. Za pawilonem wyeksponowano zespół ciekawych uli figuralnych. 

Park Norweski zajmuje powierzchnię ok. 17 ha, na których rośnie kilkadziesiąt gatunków drzew i krzewów. Nieopodal Pawilonu Norweskiego znajduje się staw, po którym niegdyś można było popływać kajakiem lub rowerem wodnym. Dziś zamieszkuje go ptactwo wodne. Spacerując alejami parkowymi warto przekroczyć mostek nad rzeką Wrzosówką, żeby zobaczyć kamienny obelisk upamiętniający spotkanie w tym miejscu poetów polskich Wincentego Pola i Kornela Ujejskiego z czeskim przyrodnikiem, profesorem Janem Ewangelistą Purkyne. Spacer można zakończyć na tamie przeciwpowodziowej, z której roztacza się piękny widok na Karkonosze.

Miejsce: Pawilon Edward
GPS: 50.864199409347 , 15.680303240974
Adres: Jelenia Góra/Cieplice Zdr. , Park Zdrojowy
Telefon: 75 75 510 56
WWW: http://www.uzdrowisko-cieplice.pl/pl/obiekt/pawilon-edward


 Zwany Domem Fabrykantów z przepiękna jadalnią ( na suficie malowidło „Zwycięstwo Jutrzenki nad Nocą „ i oknami wychodzącymi na Panoramę Karkonoszy  ( dawniej  mieściła halę spacerową ), Powstał w latach 40 XIX wieku.

 Obecnie należy do Uzdrowiska  Cieplice jako baza noclegowa

Miejsce: Kościół pw. św. Jana Chrzciciela
GPS: 50.865509699134 , 15.678881670156
Adres: Jelenia Góra/Cieplice Zdr. , Cieplicka 9
Telefon: 756428810
WWW: cieplice-pijarzy.pl


Wzniesiony został w latach 1714 - 1717 według projektu Kaspra Jentscha z Jeleniej Góry. Zbudowany jest na planie prostokąta bez wydzielonego prezbiterium. 

Wejście do kościoła zdobi skromny portal zwieńczony okazałym kartuszem. Po obu stronach jednonawowego wnętrza ciągnie się rząd kaplic, a nad nimi empory. Największe wrażenie robi bogaty wystrój rzeźbiarski wnętrza. 

Najcenniejszym elementem wyposażenia jest ołtarz główny (dzieło jeleniogórskiego rzeźbiarza Heinricha Wagnera) z obrazem autorstwa wybitnego śląskiego malarza Michała Willmanna. Godna uwagi jest również ambona zdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia patrona kościoła. 

W krypcie pod kościołem wieczny spoczynek znaleźli ciepliccy przedstawiciele rodu Schaffgotschów. 

Na dziedzińcu kościoła (dawnym cmentarzu) stoi kolumna Trójcy Świętej i figura Świętego Floriana, a na okalającym murze umieszczono płyty nagrobne i epitafijne przedstawicieli linii Schaffgotschów władającej Radomierzem, pochodzące z końca XVI i początku XVII wieku, przeniesione tutaj z tamtejszego kościoła. 

Dziedziniec zamyka czworoboczna dzwonnica kościelna powstała na początku XVIII wieku.

W pobliżu kościoła znajduje się ogólnodostępne, zwieńczone rzeźbą źródło, z którego można zaczerpnąć leczniczej wody, a na ustawionych obok tablicach przeczytać informację o składzie chemicznym i zastosowaniu cieplickich zdrojów.

 Zwiedzanie pn-pt 9:00-12:00. Inne godziny- do uzgodnienia

 

Miejsce: Ewangelicki Kościół Zbawiciela
GPS: 50.865489384825 , 15.683816934774
Adres: Jelenia Góra/Cieplice Zdr. , Plac Piastowski 18
Telefon: 75 642 66 67
WWW: www.cieplice.luteranie.pl


W stylu barokowo-rokokokowym( ewangelicko-augsburski) wybudowany w ciągu 3 lat 1774-1777 na 1200 miejsc z unikatowymi organami 

Wnętrze jest proste, salowe, a jego piękno i bogactwo stanowi rokokowe wyposażenie. Dominującym elementem jest mocno rozbudowany architektonicznie ołtarz. Drewnianą konstrukcję ozdobiono złoceniami i rzeźbami, a w centrum umieszczono obraz Chrystusa, nawiązujący do wezwania świątyni. Nad ołtarzem znajduje się równie okazały prospekt organowy, a na nim późniejszy, bo pochodzący z 1927 roku instrument - dzieło organomistrza Gustawa Heintze z Żar. Całości dopełnia bogato zdobiona ambona. Nawę świątyni obiegają dwukondygnacyjne empory. Całość pomalowana jest na biało, a wysokie okna doskonale doświetlają wnętrze, podkreślając jego piękno.

Do lat 70 - tych XX wieku wokół świątyni znajdowała się nekropolia, na której chowano wiernych wyznania ewangelickiego. Cmentarz zlikwidowano, usuwając nagrobki i zagospodarowując teren, a jedyną pamiątką po tym miejscu jest stojąca przy kościele (od strony Placu Kombatanta) tzw. „Latarnia pamięci”.

 Zwiedzanie po uzgodnieniu

Miejsce: Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
GPS: 50.904158521922 , 15.744316841327
Adres: Jelenia Góra , 1 Maja 45
E-mail: krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl
Telefon: 756423282, 605938513
WWW: www.kosciolgarnizonowy.pl


Świątynia powstała jako dowód łaski katolickiego cesarza Austrii dla śląskich ewangelików. Na mocy układu zawartego w Altranstädt po wojnie religijnej otrzymali oni prawo budowy sześciu kościołów na terenie Śląska będącego wówczas pod panowaniem austriackim. 

Projekt świątyni sporządził architekt Martin Frantz z Tallina. Prace budowlane trwały dziewięć lat (1709 - 1718), a nowopowstały kościół do złudzenia przypominał swój pierwowzór - kościół Św. Katarzyny w Sztokholmie (dzieło tego samego projektanta). Budowla wzniesiona została na planie krzyża i zwieńczona kopułą. 

Wnętrze wyposażone zostało w trzy kondygnacje empor, które pomieścić mogły ponad 2 tysiące wiernych. Balustrady ozdobiono cytatami i malowidłami przedstawiającymi sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Ołtarz wraz ze znajdującym się nad nim prospektem organowym tworzą rozbudowaną, przepięknie zdobioną formę architektoniczną. Sam wysokiej klasy instrument ufundowany przez bogatego mieszczanina Christiana Menzela do dziś zachwyca swoim brzmieniem. Również wykuta z piaskowca ambona i marmurowa chrzcielnica nie ustępują kunsztem wykonania pozostałym elementom wyposażenia. 

Park wokół kościoła to teren dawnego cmentarza. Z czasów jego funkcjonowania zachował się zespół osiemnastowiecznych kaplic grobowych, w których chowano bogatych mieszczan i ich rodziny. Na terenie należącym do świątyni stoją też współczesne pomniki oraz wyznaczony jest punkt stanowiący geograficzny środek miasta.

Zwiedzanie IV-X pn-czw i sb 10-16

pt 12:00-16:00

XI -III po uzgodnieniu

Koszt biletu 4 zł

 

Miejsce: RATUSZ MIEJSKI i siedem domów
GPS: 50.903306021697 , 15.73428001517
Adres: Jelenia Góra , Plac Ratuszowy
WWW: www.jeleniagora.pl


W centralnym punkcie rynku wznosi się gmach ratusza, a cały plac otoczony jest barokowymi kamieniczkami z podcieniami, będącymi świadectwem pierwotnej, handlowej funkcji tego miejsca. Kamieniczki przy rynku zamieszkiwali najbogatsi mieszczanie - kupcy, rzemieślnicy i kramarze - o czym świadczyły bogate niegdyś zdobienia elewacji budynków, usunięte w czasie rekonstrukcji fasad w latach 60. XX wieku. Podcienia zajmowały kramy sukienników, kuśnierzy, ławy chlebowe, jatki.

Ratusz miejski i „Siedem domów”.

Obecny gmach ratusza pochodzi z XVIII wieku. Chcąc poznać wcześniejsze dzieje siedziby władz miejskich, należałoby zejść do piwnic, gdzie zachowały się gotyckie i renesansowe pozostałości poprzedniczek tejże budowli. Powstanie pierwszej z nich datuje się na II połowę XIV wieku, jednak murowana siedziba władz stanęła na dzisiejszym Placu Ratuszowym dopiero na początku XVI wieku. Kolejne pożary, dotykające miasto spowodowały, że pomimo remontów, nie przetrwała próby czasu. Budowa obecnego ratusza miała miejsce w latach 1744-1749 i nadała mu klasycystyczny wygląd. 

Na początku XX wieku na potrzeby władz miejskich wykupiono i przyłączono do ratusza sąsiednie kamienice (tzw. „Siedem domów”). Pewną niedogodnością, uniemożliwiającą połączenie głównego gmachu z kamienicami była linia tramwajowa przebiegająca między ratuszem a kamienicami. Poradzono sobie z tym problemem, budując kryty ganek na wysokości pierwszego piętra. 

W takim poszerzonym kształcie ratusz przetrwał do dziś. Dwupiętrowy gmach wieńczy wieża z baniastym hełmem, zegarem oraz galeryjką, z której niegdyś trębacz wygrywał hejnał miejski. Do wnętrza prowadzą dwa wejścia. Nad południowym znajduje się inskrypcja łacińska mówiącą o tym, że „Miasto wybudował Bolesław Krzywousty w 1108 roku”. Zwiedzając wnętrze ratusza warto zwrócić uwagę na rzeźby autorstwa Ernsta Rülkego (nauczyciela słynnej, cieplickiej szkoły snycerskiej) zdobiące balustradę schodów oraz płaskorzeźbę w Sali Obrad. Godną uwagi jest jeszcze jedna pamiątka dawnych czasów - odkryta w czasie niedawnego remontu, średniowieczna studnia.

Na przestrzeni wieków ratusz pełnił rozmaite funkcje - przede wszystkim był siedzibą włodarzy oraz miejscem obrad rady miejskiej, ale gościły tam również inne ważne dla miasta instytucje - sąd, archiwum i skarbiec. Dziś w ratuszu mieści się Urząd i Rada Miasta oraz Urząd Stanu Cywilnego.

Jeleniogórskie tramwaje.

W latach 1897-1969 na terenie Jeleniej Góry funkcjonowała komunikacja tramwajowa. Dziś pozostały po niej nieliczne ślady - fragment torowiska oraz tabliczka wmurowana w ścianę ratusza pod galeryjką łączącą ratusz z „Siedmioma domami” w setną rocznicę uruchomienia pierwszej linii tramwajowej, zachowane na niektórych kamieniczkach rozety służące jako zaczepy trakcji, a także wagoniki tramwajowe, z których jeden stoi przy północnym wejściu do ratusza i pełni funkcję kiosku z pamiątkami (dwa pozostałe stoją przed zajezdnią MZK, przy ulicy Wolności oraz w Podgórzynie na pętli autobusowej).

Fontanna z Neptunem.

Tuż przy gmachu ratusza znajduje się fontanna z rzeźbą Neptuna - króla mórz, co w leżącej u stóp kilku pasm górskich miejscowości może budzić uzasadnione zdziwienie oglądających. Rzeźba ma upamiętniać dawne, dobre stosunki handlowe miejskich kupców z zamorskimi krajami. Fontanna stanęła w miejscu dawnej studni miejskiej w XIX wieku. 

Plac Ratuszowy opuszczamy ulicą Marii Konopnickiej, aby po kilku krokach skręcić w ulicę Boczną i dojść do najstarszej, jeleniogórskiej świątyni - Bazylika Świętych Erazma i Pankracego.

Miejsce: Transgraniczne centrum turystyki aktywnej
GPS: 50.842108544338 , 15.648175741349
Adres: Jelenia Góra , B. Czecha 14
Telefon: 757553909
WWW: http://www.tcta.com.pl/


Centrum to 2-kilometrowa trasa idealna do treningów biegowych, nordic walkingu, latem do jazdy na nartorolkach, a zimą do przystosowania do nart biegowych. Przy trasie budynek budynek z pełnym zapleczem socjalnym i wypożyczalnia sprzętu.

Miejsce: Skwer Ślad Zdobywców
GPS: 50.77499 , 15.754237
Adres: Karpacz , ul. Konstytucji 3 Maja 54


Ślady butów wyprawowych polskich himalaistów odlane w brązie m.in. Andrzeja Zawady, Wandy Rutkiewicz i Piotra Pustelnika.
Miejsce: Wyciąg krzesełkowy na Kopę
GPS: 50.767584 , 15.729139
Adres: Karpacz , ul. Turystyczna


Wyciąg krzesełkowy na Kopę (1375m n.p.m.), długość 2229 m, różnica wzniesień 530 m.
Miejsce: Zapora na Łomnicy
GPS: 50.7775 , 15.7437
Adres: Karpacz , ul. Rybacka 8


Zbudowana w latach 1910-1915. Tworzy niewielkie jeziorko zaporowe. Koroną zapory o dł. 105 m poprowadzony jest szlak turystyczny.
Miejsce: Młyn Świętego Łukasza
GPS: 50.825664 , 15.524973
Adres: Szklarska Poręba , ul. 1 Maja 16
E-mail: mlynlukasza@vp.pl
Telefon: 48535350055
WWW: http://www.mlynlukasza.pl


W centrum Szklarskiej Poręby znajduje się jeden z najciekawszych obiektów w tym mieście – Młyn Świętego Łukasza. Budynek zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na piękną architekturę górską, ale także na interesujacą historię tego miejsca oraz ciekawą propozycję dla współczesnych gości i mieszkańców miasta. Młyn Świętego Łukasza to jeden z najstarszych obiektów zabytkowych w Szklarskiej Porębie. Budowla z 1870 roku była początkowo młynem, karczmą i tartakiem. Na początku zeszłego wieku budynek strawił pożar i w latach 1920 - 1922 przystąpiono do odbudowy pod kierownictwem radcy budowlanego Franza E. Schumana. Z dawnej budowli pozostały jedynie kamienne mury piwnic, parteru i piętra. Właścicielem obiektu był wówczas Ewaryst Töpfer. Dla realizacji remontu, a właściwie budowy nowego obiektu, zawiązane zostało towarzystwo "Kunst und Gewerbehaus G.m.b.H.", którego celem była również opieka nad rodzimą śląską sztuką. Architektonicznie odremontowany obiekt nawiązywał do chat wiejskich o konstrukcji przysłupowo - zrębowej, krytych gontem bądź łupkiem. Po odbudowie właściciel obiektu udostępnił kilka sal grupie artystów osiadłych w Szklarskiej Porębie, zwanej jako Bractwo św. Łukasza założone przez Hermana Hendricha. Pierwszą wystawę otwarto 09.09.1922 roku. Wzięli w niej udział m.in. prof. Hanns Fechner, prof. Arnold Busch, Geogr i Joachim Wichmann i Cirillo dell' Antonio - rzeźbiarz ze Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach. Stowarzyszenie liczyło jedenastu członków. W młynie wystawione były ich prace.
Miejsce: Cicha Dolina
GPS: 50.846394 , 15.608888
Adres: Piechowice , ul. Cicha Dolina


Cicha Dolina - położona w południowo-zachodniej części Piechowic, tutaj zaczęło się szklarstwo. Jej dawna nazwa "Quirtal" oznacza "Poprzeczną Dolinę", leżącą prostopadle do rzeki Kamiennej. Znajduje się w porośniętym świerkowym lasem wąwozie, pomiędzy wzniesieniami Młynik od zachodu i Trzmielak oraz Sobiesz od wschodu. Prowadzi tutaj ścieżka o dawnej nazwie "Pestweg" - "Ścieżka zadżumionych". Dolina była miejscem, w którym pojawiać się miały nocne pochody szkieletów czy straszyła postać mężczyzny bez głowy. Być może są to odległe pozostałości po opowieściach, którymi dawni szklarze odstraszali nieporządanych gości.
Miejsce: Bobrowe Skały
GPS: 50.871308 , 15.58525
E-mail: promocja@piechowice.pl
Telefon: 48757548909
WWW: http://www.piechowice.pl


Bobrowe skały - grupa skalna w Górzyńcu z punktem widokowym na Karkonosze. Od północnej strony ściana skalna wysokości około 25-30 m. W pobliżu w latach 30. XX w. mieściła się tu popularna restauracja i wieża widokowa, dziś pozostały tylko resztki fundamentów. Dobre miejsce na piknik rodzinny.
Miejsce: Tunel Skalny
GPS: 50.846611 , 15.582957
Adres: Piechowice , ul. Sudecka
E-mail: promocja@piechowice.pl
Telefon: 48757548909
WWW: http://www.piechowice.pl


Tunel skalny - na krętej drodze z Piechowic do Michałowic znajduje się unikatowy tunel wykuty w granitowej skale, ma kilkanaście metrów długości i robi ogromne wrażenie. Jest jedynym takim tunelem drogowym w tej części Polski. Prezentuje się niesamowicie o każdej porze roku
Miejsce: Złoty Widok
GPS: 50.832401 , 15.584812
E-mail: promocja@piechowice.pl
Telefon: 48757548909
WWW: http://www.piechowice.pl


Złoty Widok i Kamieniołomy – znakomity punkt widokowy na zachodnią część Karkonoszy, Góry Izerskie oraz Dolinę Kamiennej. Pomnik przyrody nieożywionej, znajdujący się na zboczach Drewniaka 672 m. n.p.m. w Michałowicach. Prowadzi do niego wygodna, żółto znakowana, 4 kilometrowa, okrężna ścieżka spacerowa. Można ją odnaleźć 100 metrów za przystankiem autobusowym u zbiegu ulic Sudeckiej i Śnieżnej. Usytuowany jest na krawędzi nieczynnego kamieniołomu granitu. W kamieniołomie można podziwiać granitowe bloki wysokie na kilkanaście metrów
Miejsce: Grobowce rodziny von Reuss
GPS: 50.80387353773 , 15.843830108643
Adres: Kowary , ul. Zamkowa


Tajemnicze, a zarazem niesamowicie romantyczne grobowce kryją się wśród ogromnych głazów na szczycie niewielkiego zalesionego wzgórza. Dwie bezimienne kamienne płyty przykrywają szczątki ostatnich mieszkańców pobliskiego “Nowego Dworu”: Henryka XXX Reuss i jego małżonki Feodory. Księżniczka Feo pochodziła z najbardziej wpływowych rodzin ówczesnej Europy. Jej przodkami byli m.in. Królowa Wiktoria - Władczyni Zjednoczonego Królestwa oraz kilku kolejnych Cesarzy Niemiec. W tym samym leśnym kompleksie, w odległości kilkudziesięciu metrów, znaleźć można miejsce pochówku Marii Klementyny Reuss, której grobowiec wyróżnia się piękną liliową dekoracją ozdabiającą wysoki kamienny krzyż.
********

Księżniczka Feodora i Książę Henryk

Księżniczka Feodora Wiktoria Augusta Maria Marianna von Sachsen-Meiningen – zwana pieszczotliwie „Feo” lub z j. angielskiego „Babes” – urodziła się 12 maja 1879 r. w Poczdamie jako jedyne dziecko Bernharda II – Księcia Sachsen-Meiningen i jego małżonki Księżniczki Charlotty Pruskiej. Wywodziła się z wyjątkowo zacnej rodziny, czego dowodem jest fakt, że Feo była zarazem wnuczką Fryderyka III – Cesarza Niemiec, jak i najstarszą prawnuczką Wiktorii – Królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Natomiast Książę Henryk XXX Reuß zu Köstritz – noszący przydomek „Haz”– aż tak dobrze urodzony nie był. Przyszedł na świat 25 listopada 1864 r. jako syn Henryka lX Reuß zu Köstriz i Anny Marii von Zedlitz. W tym czasie rodzina von Reuß była właścicielem kilku majątków w środkowych Niemczech (dzisiejsza Turyngia) oraz właśnie w Karkonoszach.
Gdzie się „Feo” i „Haz” po raz pierwszy spotkali tego nie wiemy, ale bliskość rodzinnego Księstwa Saksonii-Meiningen oraz Księstwa Reuß-Gera pewnie miało na to wpływ. Być może było to podczas balu karnawałowego, a może innej uroczystości. W każdym razie młody Henryk i Feodora zakochali się w sobie i już na początku października 1897 r. stali się narzeczeństwem. Ślub młoda para wzięła 26 września 1898 r. we Wrocławiu. On miał wówczas 34 lata, ona lat 19. Rodzina panny młodej uznała jednak ten związek za wyjątkowy mezalians. Kilka chwil wcześniej, gdy o rękę Feodory prosił inny adorator – przyszły władca Królestwa Serbii – usłyszał od jej rodziców, że „dla takiego tronu pochodzenie „Feo” jest zbyt dobre”. A Henryk XXX był ledwie pruskim oficerem, do tego, jak na arystokratę, niespecjalnie zamożnym.
Na ocenę nowego zięcia niewątpliwie wpłynął również fakt, że Feodora, już od wczesnego dzieciństwa, miała niezwykle skomplikowane relacje z matką. Po prostu paniom nie układało się dobrze. Ślub z Henrykiem wcale tych rodzinnych stosunków nie polepszył. Obie, matka i córka, często się kłóciły, wzajemnie oskarżały i plotkowały na swój temat. Mówiąc krótko, zakochanym z taką rodziną łatwo wcale nie było...

********

Małżeństwo Feo i Haz`a w cieniu purpurowego przekleństwa....

Po ślubie młoda para osiedliła się we Frankfurcie nad Odrą. Żyli tam raczej spokojnie. Henryka pochłaniały obowiązki pułkownika, a „Feo” w tym czasie uczestniczyła w kółku czytelniczym, odwiedzała również operę i teatr w Berlinie. Trochę też podróżowała. W 1900 r. złożyła w Kronenbergu długą wizytę swojej babce Vicky – wdowie – byłej „Jej Cesarskiej i Królewskiej Mości Cesarzowej Niemiec”, a następnie odwiedziła w Windsorze prababkę brytyjską Królową Wiktorię. Pod koniec 1903 r. mąż Feodory został przeniesiony do Flensburgu, blisko granicy z Danią. Znaleźli tam uroczy mały domek z ogrodem, który „Feo” lubiła pielęgnować. W 1912 roku Reuß znów został przeniesiony, tym razem do do miasta Kassel.
Życie ich, pomimo przeprowadzek, byłoby pewnie jedną wielką miłosną sielanką, gdyby nie dziwne przypadłości Księżnej Feodory, z którymi zmagała się niemal przez całe życie. Tą tajemniczą chorobą była porfiria - nieznana w tamtych czasach dolegliwość. Pierwsze objawy u „Feo” pojawiły się około 10 roku życia. Co jakiś czas narzekała na potworne bóle głowy, pleców i kończyn, miała często również ataki z drgawkami. Feodora poddawana była licznym operacjom, które jednak nie dawały pożądanego rezultatu. Leczono ją również alternatywnie: zastrzykami z arszeniku i toru, kąpielami kwasowęglowymi i elektrycznymi oraz elektroterapią. W końcu lekarze doszli do wniosku, że przyczyny dolegliwości mają podłoże psychosomatyczne nazywając je po prostu „rozstrojem emocjonalnym”.
„Feo” leczyła się m.in. w klinice w Köstriz, sanatorium w Langenschwalbach, w Berchtesgaden Alpach Bawarskich, w prywatnej klinice w Monachium, w Fasano nad Jeziorem Garda, klinice w Dreźnie. Szanowani powszechnie lekarze oraz przeróżni medyczni szarlatani próbowali wyjaśnić zdrowotne problemy Feodory w rozmaity sposób, oczywiście zgodnie z ówczesną medyczną wiedzą. Podejrzewano m.in,: migrenę, grypę, malarię, chorobę weneryczną, anemię, zapalenie wyrostka robaczkowego, chorobę serca, lumbago, kolkę maciczną, zatrucie miedzią, hipernerwowe usposobienie, załamanie nerwowe czy po prostu hipochondrię. Problemem dla naszej Księżnej było również niemożność zajścia przez nią w ciążę. Wywoływało to u niej wielki smutek i liczne okresy depresji.

********

Życie w Karkonoszach.....

Po latach lekarze zauważyli, że Feodorze wyjątkowo pomaga górskie powietrze i spokój oraz cisza. Te cechy spełniały podkarkonoskie sanatoria „Wysoka łąka” i „Bukowiec” położone tuż przy dobrach rodzinnych Reuß`ów w bezpośrednim sąsiedztwie ówczesnych Kowar. W dniu 19 maja 1913 roku przeniosła się do małej willi na terenie sanatorium „Wysoka Łąka”, gdzie miała nadzieję całkowicie wypocząć. Powrót „Feo” do zdrowia w Karkonoszach był jednak bolesny i powolny. Po koniec 1913 roku przeniosła się z mężem do skrzętnie przez niego odnowionego pobliskiego Pałacu „Nowy Dwór” leżącego dziś przy ulicy Zamkowej w Kowarach. Wkrótce wybuchł ogólnoeuropejski konflikt militarny. Podczas I wojny światowej Henryk XXX służył w niemieckim wojsku na Froncie Zachodnim, gdzie awansował nawet do rangi generała. W tym czasie „Feo” pozostawała sama w „Nowym Dworze”. Wkrótce stworzyła ona w pałacu lazaret dla rannych żołnierzy. Był to sposób na samotność, na czucie się wreszcie potrzebnym. Mąż nie podzielał jednak jej chęci pomagania, uznając, że najpierw powinna raczej pomóc samej sobie. Twierdził, że dla Feodory jest to tylko sposób ucieczki od nudy i że dzięki utworzeniu szpitala może ona nareszcie ubierać się w atrakcyjny strój siostry przełożonej. Henryk tolerował jednak tę jej fanaberię. Od pałacowej służby wiedział również, że gdy tylko pojawiały w życiu małżonki jakieś problemy od razu sama robiła się chora i kładła się do łóżka. Szpital ten funkcjonował jednak aż do końca wojny, do roku 1918.
Po wojnie Henryk wrócił do ukochanej do „Nowego Dworu”. Małżeństwo wiodło w miarę spokojne życie do roku 1939, w którym niestety Książę Henryk XXX zmarł w słusznym wieku 75 lat. Tym czasem nastała II wojna światowa. Księżna Feodora przeżyła jakoś tę zawieruchę wojenną w swoim podkowarskim pałacu.
Z racji tego, że była tak blisko spokrewniona z hanowerską dynastią królewską istniała tuż przed końcem wojny realna możliwość, by zorganizować wyjazd Feodory do Wielkiej Brytanii, do jej bliższej i dalszej rodziny. Planowano to jeszcze przed zalaniem Dolnego Śląska żołnierzami Armii Czerwonej. „Feo” wolała jednak pozostać do końca w swoim pałacu. Nie specjalnie mogła jednak pogodzić się z nową zastaną rzeczywistością. Zmarła śmiercią samobójczą 26 sierpnia 1945 r. w sanatorium „Wysoka łąka”, włożywszy głowę do piecyka zatruła się gazem świetlnym. Miała wówczas 66 lat. Wkrótce, zgodnie ze swoją wolą, została pochowana obok męża w grobowcu na nieodległym wzgórzu, w pobliżu swojego „Nowego Dworu”. Ich szczątki spoczywają tam do dziś.

********

Epilog...

Lata współczesne dopisały kolejną kartę w dziejach dawnych właścicieli kowarskiego majątku „Nowy Dwór”. Otóż w 1996 r. profesor John Rohl z Uniwersytetu Sussex w Wielkiej Brytanii zwrócił się z prośbą do władz Kowar o ustalenie miejsca pochówku książęcej pary. Jego celem było zbadanie porfirii, dziedzicznej choroby, na którą cierpiały kolejne pokolenia brytyjskiej rodziny królewskiej. Jeszcze w tym samym roku dokonano w Kowarach ekshumacji, a szczątki przewieziono do wrocławskiego zakładu medycyny sądowej. Po wykonaniu badań powróciły one do Kowar gdzie przeleżały 8 lat w piwnicy kowarskiego ratusza. Dopiero 10 września 2004 r. powtórnie złożono je, podczas uroczystości pogrzebowej, w grobowcu na wzgórzu.
Mamy nadzieję, że nic już nie zakłóci spokoju doczesnym szczątkom księżnej Feodory i księcia Heinricha XXX.
Na koniec informacja dla potencjalnych poszukiwaczy skarbów. Kowarskie grobowce po wojnie były wielokrotnie plądrowane przez szabrowników, więc szanse, że jeszcze znajdziemy tam coś cennego, prócz szczątków Feodory i Henryka, są bliskie zeru. A zatem pochylmy czasem głowy nad bezimiennymi grobowcami i pomyślmy w zadumie nad burzliwym życiem naszych arystokratycznych bohaterów.


Źródło:
Cykl artykułów redagowanych przez Krzysztofa Sawickiego publikowanych w Kurierze Kowarskim w latach 2000-2001 pt. „Ślady Purpurowej Tajemnicy prowadzą do Kowar...” oraz „Fodora. Nasza ostatnia Księżniczka”.


Miejsce: Kaplica Św. Anny
GPS: 50.786153054231 , 15.846399664878
Adres: Kowary , ul. Świętej Anny
E-mail: turystyka@kowary.pl
Telefon: +48757182489
WWW: http://www.kowary.pl


Jest to późnobarokowa kaplica, której historii powstania należałoby szukać w czasach, gdy w górniczej osadzie, jaką Kowary od zawsze były, rodziło się życie religijne. W bliżej nieokreślonym czasie uległa zawaleniu. Remont tego co przetrwało nastąpił dopiero w 1772 roku. Architektem i budowniczym kaplicy był Kaspar Jentsch. Została założona na planie elipsy. Wieńczy ją ośmioboczna latarnia, przykryta cebulastą kopułką. Kaplica zachowała późnobarokowe wyposażenie wnętrza. Ołtarz główny ufundowano ku czci św. Anny. Zabytek położony na wzniesieniu przy ulicy Kowalskiej góruje nad tą częścią miasta. Koniecznie trzeba wdrapać się na kapliczne wzgórze, by podziwiać panoramę Kowar i Rudaw Janowickich.

Panorama wirtualna Miasta Kowary - "Kaplica Świętej Anny": http://eluneta.net/wpw039

Miejsce: Dom Kultury
GPS: 50.789781790534 , 15.833058357238
Adres: Kowary , ul. Szkolna 2
E-mail: kowary.mok@gmail.com
Telefon: +48757182577
WWW: http://www.mok.kowary.pl


Monumentalny budynek Domu Kultury bez trudu odnaleźć można w samym centrum Osiedla Górniczego. Jego wejścia strzegą dwa kamienne posągi górnika i hutnika. Ten potężny gmach, o gabarytach rzadko spotykanych w mieście wielkości Kowar, zbudowano na początku lat 50-tych XX wieku w stylu socrealistycznym. Jest pamiątką i pozostałością po latach prosperity związanych z wydobywaniem w kowarskich kopalniach rud uranowych. Dziś stanowi siedzibę Miejskiego Ośrodka Kultury oraz „Kina za Rogiem” i miejskiej biblioteki. W środku, oprócz kina, czytelni, sal wystawowych i pracowni podziwiać można widowiskową aulę, której ściany ozdabiają płaskorzeźby Antoniego Mehla o tematyce oczywiście górniczej.
Miejsce: Park Nadleśnictwa Śnieżka
GPS: 50.79054024087 , 15.837875750015
Adres: Kowary , ul. Leśna 4a
E-mail: sniezka@wroclaw.lasy.gov.pl
Telefon: 48757182212
WWW: http://www.sniezka.wroclaw.lasy.gov.pl/


Przy kowarskiej ulicy Leśnej stoi wybudowana zaledwie kilka lat temu siedziba Nadleśnictwa "Śnieżka". Obszar działania tej instytucji obejmuje dwa pasma górskie Karkonosze i Rudawy Janowickie oraz sporą część Kotliny Jeleniogórskiej. Zajmuje się ona przede wszystkim gospodarką leśną, ale jej zadaniem jest również ochrona lasu oraz jego zasobów. Budynek Nadleśnictwa położony jest na skraju niewielkiego parku z interesującym starodrzewiem. Krzewy oraz drzewa porastające parkowe wzgórze i skarpę tworzą malowniczą scenerię. Z pewnością spodoba się to tym wszystkim, którzy chcieliby tu odpocząć od zgiełku Starówki. Mimo, że jest to wciąż centrum Kowar można tu poczuć się niemalże jak w w środku lasu. Park ten stanowi swoistą „zieloną wyspę” w środku miasta. W parku przy budynku Nadleśnictwa stworzono ciekawą ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną z tablicami poglądowymi pomagającymi lepiej poznać leśną tematykę oraz zgłębić niektóre tajemnice lasu. Dzięki spacerowi obok specjalnie stworzonej „ptasiej stołówki” można podejrzeć, kto korzysta najczęściej z karmników. Zainteresowani mogą poznać również charakterystykę siedlisk przyrodniczych oraz zapoznać się z opisem głównych gatunków drzew rosnących na terenie Nadleśnictwa.

Park otwarty jest dla odwiedzających w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 –  16:00.

Panorama wirtualna - "Nadleśnictwo Śnieżka w Kowarach": http://eluneta.net/wpw021

Miejsce: Kościół Parafialny
GPS: 50.795112469816 , 15.832623839378
Adres: Kowary , Plac Franciszkański 1
WWW: http://www.kowary.franciszkanie.pl/


Najstarszym zabytkiem miasta jest kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny stojący przy placu Franciszkańskim. Pierwsza o nim wzmianka pochodzi z XIII wieku. Kościół jest budowlą w stylu gotyckim, ozdobioną wieżą zwieńczoną blaszanym hełmem. Z wczesnych wieków średnich zachowała się na jednej ze ścian wieży tajemnicza rzeźba zwana „Madonną na potworze”. Dlaczego? Warto samemu sprawdzić. Na zwiedzających największe wrażenie robi wnętrze. Na uwagę zasługuje późnobarokowy ołtarz i ambona oraz prospekt organowy. Zachwycają polichromie wykonane na drewnianym stropie przez malarza Jana Lorenza i jego braci. Wśród tych malowideł najbardziej wymowne jest wyobrażenie Trójcy Świętej, Arki Przymierza oraz apokaliptycznej wizji końca świata.

Panorama  wirtualna Miasta Kowary - "Starówka - plac Franciszkański": http://eluneta.net/wpw037

Miejsce: Centrum Integracji - Miejskie Sale Tradycji
GPS: 50.793175094585 , 15.835853364418
Adres: Kowary , ul. 1 Maja 1
E-mail: turystyka@kowary.pl
Telefon: +48756439229
WWW: http://www.kowary.pl


W sąsiedztwie kowarskiego Ratusza, przy ulicy 1 Maja 1B, w budynku Centrum Integracji i Tradycji Miasta podziwiać można interesującą wystawę opisującą dzieje Kowar.

Na drugim piętrze znajdują się dwie Sale Tradycji, które koniecznie trzeba odwiedzić. Zobaczyć w nich można eksponaty związane z historią miasta od czasów najdawniejszych, po czasy współczesne.

Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem odbywa się w każdy roboczy poniedziałek, środę i piątek, w godzinach 11.00-15.00.  Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zwiedzania w innych godzinach po uprzednim uzgodnieniu terminu w Informacji Turystycznej w Kowarach.  Wstęp wolny.

Chcesz zobaczyć stare dokumenty opowiadające o naszym mieście? ...ujrzeć pamiątki górniczej świetności Kowar? ...stanąć w oko w oko ze "starym aptekarzem"? ...dotknąć eksponatów związanych z tutejszym kolejnictwem? Zachęcamy do wizyty w kowarskich Salach Tradycji!
Miejsce: Piekarnia „ULIJANKA” Pracownia Dobrego Chleba
GPS: 50.848301 , 15.600854
Adres: Piechowice , Żymierskiego 30
E-mail: ulijanka@interia.pl
Telefon: 48756436811
WWW: http://www.ulijanka.pl


Piekarnia "ULIJANKA" jest producentem "Najciekawszego Produktu Karkonoskiego" Pieczywo jest wypiekane w starym ceramicznym piecu wybudowanym jeszcze przed II wojną światową. Wytwarzamy chleb na długo dojrzewających zakwasach bez dodatku drożdży. Posmakuj i weź se sobą Najciekawszy Produkt – Chleb Karkonoski- dawna tradycyjna receptura i wyjątkowy smak Podziel się z rodziną i znajomymi - wspomnieniem i chlebem z Karkonoszy Prowadzimy sprzedaż detaliczną w sklepie przy piekarni. Obsługujemy własnym transportem odbiorców hurtowych, hotele, inne sklepy
Miejsce: Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze
Adres: Cieplice Jelenia Góra , Cieplicka 34
E-mail: zsart@zsart.edu.pl
Telefon: 75 64 56 236
WWW: http://www.zsart.edu.pl/
Miejsce: Wieża Krzywoustego "Grzybek"
GPS: 50.909388201651 , 15.724393392728


Istnieje kilka legend o powstaniu Jeleniej Góry. Jedna z nich wiąże początki miasta ze wzgórzem oraz z postacią księcia Bolesława Krzywoustego. Według niej książe, polując w tutejszych lasach, ujrzał na szczycie wzgórza pięknego jelenia. Urzeczony urodą zwierzęcia oraz pięknem okolicy postanowił założyć tu gród obronny, będący zalążkiem późniejszej osady.

Podobnie legendarne są początki oraz historia istniejącego w tym miejscu zamku. Pierwsze wzmianki na jego temat pojawiają się w XIII wieku. Prawdopodobnie był on kilkakrotnie przebudowywany przez piastowskich władców, a następnie przechodził w ręce kolejnych śląskich rodów szlacheckich. Źródła historyczne wspominają, że w XV wieku skutecznie oparł się oblężeniu przez Husytów, ale już w 1433 roku został rozebrany. 

Na przełomie XVIII i XIX wieku wzgórze, zwane wówczas „Hausberg” (Domowa Góra) i ruiny zamku stały się popularnym celem wycieczek mieszkańców miasta i przybywających do niego turystów. Na szczycie powstała gospoda, a w 1911 roku uroczyście otwarto wieżę widokową, zwaną „cesarską” („Kaiserturm”) na cześć Cesarza Wilhelma I. Wzgórze cieszyło się niesłabnącą popularnością do czasów II wojny światowej. Po wojnie wieża przechodziła różne koleje losu. Obecnie, dzięki przeprowadzonemu remontowi, ponownie stała się atrakcyjnym celem wycieczek.Stąd wiedzie ścieżka dydaktyczna "Perła Zachodu" w Borowym Jarze

Wieża czynna codziennie od godz 08:00-20:00

Miejsce: Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne
GPS: 50.897638203016 , 15.734548236177
Adres: Jelenia Góra , Wojska Polskiego 37
E-mail: jtf@jtf.com.pl
Telefon: 698 521342
WWW: http://www.jtf.com.pl