powrót do strony głównej
Drukuj
Miejsca
Stacja Kowary z miniskansenem kolejowym
dane kontaktowe:
ul. Dworcowa
58-530 Kowary

Stacja Kowary rozpoczęła oficjalnie swoją wielką przygodę z drezynowaniem 24 lipca 2016 roku. W ten sposób grupa pasjonatów kolejnictwa, działaczy społecznych i wolontariuszy dokonała rzeczy wielkiej... stworzyła coś praktycznie z niczego. Kowarska grupa inicjatywna dołożyła swoją cegiełkę do tego, by dziedzictwo kolejowe naszego regionu nie tylko nie zaginęło, ale z powodzeniem zostało ponownie wykorzystane. Trzymamy kciuki za kowarskie drezynowanie, z którego i Wy możecie od dziś korzystać.

Przejazdy drezynami to nie tylko dobra zabawa, to także sport i edukacja. By przywrócić krwioobieg regionu i wykorzystać kolejowe szlaki zoorganizowano na kowarskim dworcu kolejowym przejazdy drezynami ręcznymi. Pod okiem opiekunów i przewodników każdy może spróbować swoich sił. Przy okazji imprez kolejowych na Stacji Kowary odbywają się również  drezynowe zawody. Zapraszamy do brania w nich udziału!

Jeżeli chcecie sie przejechać, drezyny szukajcie na torach przy Dworcu PKP w Kowarach (ul. Dworcowa) w okolicach kolejowego żurawia.

Gorąco polecamy profil facebook Stacja Kowary, na którym pojawi się niebawem więcej informacji m.in. o godzinach i cenach drezynowych przejażdżek: https://www.facebook.com/StacjaKowary/?fref=ts

Wiecej na stronie: http://stacja-kowary.pl/

 

***

Na Stacji Kowary tworzony jest przez zapaleńców także miniskansen kolejowy z eksoponatami związanymi z kolejnictwem. Najefektowniej prezentuje się stary kolejowy żuraw. Remont tego kowarskiego zabytku techniki zawdzięczamy pracom wykonanym przez członków Społecznego Komitetu Ratowania Żurawia Kolejowego w Kowarach oraz zebranych przez nich środkom. Żuraw stoi przy torze wjazdowym na stację kolejową w Kowarach od strony Jeleniej Góry stoi na betonowo -kamiennym podeście o wymiarach 2,5 m x 3 m żuraw kolejowy zbudowany ok.1905 r. Pierwowzór obrotowego żurawia słupowego skonstruowano w Anglii w 1850 r. Jego podstawowymi elementami są: kolumna, na której obraca się wysięgnica (ramie o stałym kącie nachylenia) i konstrukcja napędu. Kolumna jest łożyskowana od dołu i góry. Wysięgnica wykonana jest z rur i jej koniec znajduje się na wysokości ok. 5,2 m . Przez wysięgnice przechodzi łańcuch od napędu, przez krążek do haka, na którym zawisał ładunek. Kowarski żuraw oprócz możliwości podnoszenia i opuszczania ładunku o ciężarze do 800 kg, mógł ten ładunek obracać praktycznie o 360 stopni z wagonu na plac wyładunkowy. Ewenementem kowarskiego żurawia było to, że obsługiwało go 2 ludzi przy użyciu korb i przekładni zębatych. Jeden układ napędu służył do obracania urządzenia, a drugi do podnoszenia towarów. Dźwig zaopatrzony jest w hamulec taśmowy i zapadkę blokującą, które utrzymywały ładunek na stałej wysokości. Zasługuje on na szczególną ochronę, ze względu na konstrukcję i zastosowane rozwiązania techniczne.

Na Stacji Kowary tworzony jest przez zapaleńców także miniskansen kolejowy z eksponatami związanymi z kolejnictwem. Najefektowniej prezentuje się stary kolejowy żuraw. Remont tego kowarskiego zabytku techniki zawdzięczamy pracom wykonanym przez członków Społecznego Komitetu Ratowania Żurawia Kolejowego w Kowarach oraz zebranych przez nich środkom. Żuraw stoi przy torze wjazdowym na stację kolejową w Kowarach od strony Jeleniej Góry stoi na betonowo -kamiennym podeście o wymiarach 2,5 m x 3 m żuraw kolejowy zbudowany ok.1905 r. Pierwowzór obrotowego żurawia słupowego skonstruowano w Anglii w 1850 r. Jego podstawowymi elementami są: kolumna, na której obraca się wysięgnica (ramie o stałym kącie nachylenia) i konstrukcja napędu. Kolumna jest łożyskowana od dołu i góry. Wysięgnica wykonana jest z rur i jej koniec znajduje się na wysokości ok. 5,2 m . Przez wysięgnice przechodzi łańcuch od napędu, przez krążek do haka, na którym zawisał ładunek. Kowarski żuraw oprócz możliwości podnoszenia i opuszczania ładunku o ciężarze do 800 kg, mógł ten ładunek obracać praktycznie o 360 stopni z wagonu na plac wyładunkowy. Ewenementem kowarskiego żurawia było to, że obsługiwało go 2 ludzi przy użyciu korb i przekładni zębatych. Jeden układ napędu służył do obracania urządzenia, a drugi do podnoszenia towarów. Dźwig zaopatrzony jest w hamulec taśmowy i zapadkę blokującą, które utrzymywały ładunek na stałej wysokości. Zasługuje on na szczególną ochronę, ze względu na konstrukcję i zastosowane rozwiązania techniczne.

Inne eksponaty miniskansenu:

Wagon Towarowy do drezyny WM-5 - polskiej produkcji, wyprodukowany w zakładach Kolzam (Kolejowe Zakłady Maszyn Kolzam – producent  taboru kolejowego z Raciborza).

Samoczynna sygnalizacja przejazdowa – produkcji polskiej, wyprodukowana w zakładach ZWUS. Do roku 1986 “pełniła służbę” na przejeździe kolejowo-drogowym w Leszczyńcu, na linii kolejowej nr 308 z Jeleniej Góry do Kamiennej Góry. Trzeci egzemplarz (w nienaruszonym stanie) znajduje się w Sali Tradycji Miasta Kowary w ekspozycji kolejnictwa. Na jednym z egzemplarzy (ukierunkowanym w stronę marketu Netto) zamontowany jest dzwonek.

Szafa przejazdowa – produkcji polskiej, wyprodukowana w zakładach ZWUS. Mieściło się w niej sterowanie i zasilanie do sygnalizacji i zapór na przejeździe kolejowo-drogowym 


visitkarkonosze
na Instagramie
visitkarkonosze
na Twitter
visitkarkonosze
na Google+