Miejsca
Muzeum Przyrodnicze
dane kontaktowe:
75 75 515 06
muzeum@muzeum-cieplice.pl
Jelenia Góra/Cieplice Zdr.

Muzeum posiada bogate zbiory ornitologiczne oraz niezwykłą kolekcję motyli. Duża część prezentowanych eksponatów pochodzi z kolekcji rodu Schaffgotschów, zapoczątkowanej przez hrabiego Hansa Schaffgotscha w XVIII wieku.

Gromadził On książki, dokumenty oraz wszelkiego rodzaju pamiątki, tworząc tzw. gabinet osobliwości. Po Jego śmierci kolekcja nie znalazła opiekuna, dopiero pod koniec  XIX wieku hrabia Ludwig Schaffgotsch ponownie zajął się rodzinną kolekcją - uzupełnił ją, dokupił nowe eksponaty i zatrudnił kustosza do opieki nad zbiorami. Dzięki temu powstała jedna z największych prywatnych kolekcji ornitologicznych w Europie, ciesząca się ogromną popularnością wśród odwiedzających Cieplice kuracjuszy i turystów. W roku 1920 zajmowała osiem pokoi w tzw. Długim Domu. 

Po wojnie zbiory uległy rozproszeniu po kilku placówkach muzealnych w kraju, jednak nawet tak uszczuplone robiły wrażenie na oglądających. W latach sześćdziesiątych podjęto decyzję o przeniesieniu wystawy do budynku dawnej restauracji - tzw. Pawilonu Norweskiego, gdzie możemy oglądać ją  do dnia dzisiejszego.

Ekspozycja podzielona jest na dwie główne części - ornitologiczną, na której zapoznać się możemy z wieloma gatunkami ptaków - zarówno tych, powszechnie nam znanych, jak i najbardziej egzotycznych oraz lepidopterologiczną, czyli prezentującą niezwykle barwny i uroczy świat motyli.

Na zewnątrz przy budynku Muzeum zobaczyć można jeszcze jedną ciekawą kolekcję - zespół uli figuralnych, tworzących tzw. Pasiekę Karkonoską.  

Muzeum Przyrodnicze prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą, a także organizuje cieszące się dużą popularnością prelekcje krajoznawcze.

Od 22 listopada 2013 roku muzeum wzbogaciło się o unikatową ekspozycję tj. Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku. Jest to pierwsza na świecie placówka prezentująca barokowe dekoracje freskowe za pomocą technik multimedialnych. Zarchiwizowano dwadzieścia zespołów malowideł freskowych z Dolnego Śląska. Można je podziwiać na stronie muzeum:www.wirtualnefreski.pl oraz w specjalnej Sali multimedialnej w muzeum Przyrodniczym w Cieplicach.

Do pamięci zainstalowanych w Muzeum komputerów wprowadzono (metodą skanowania barokowym malowideł) wszystkie informacje o freskach, a urządzenia towarzyszące umożliwiają ich prezentację, zarówno w formule projekcji multimedialnej, jak i przez Internet. Będzie można oglądać te malowidła w postaci wirtualnych panoram 360 stopni, tworzących złudzenie bezpośredniego przebywania wewnątrz każdego z 20 obiektów.

Obecnie siedziba muzeum mieści się w odrestaurowanym zespole pocysterskim Jeleniej Górze-Cieplicach przy ul. Cieplickiej 11A

visitkarkonosze
na Instagramie
visitkarkonosze
na Twitter
visitkarkonosze
na Google+