Wydarzenia
Wystawa. Od Arkusza do Wstęgi. 220 lat maszyny papierniczej.
sobota, 6 lipca 2019, 09:00 - sobota, 31 sierpnia 2019, 17:00

Wystawa ma na celu pokazanie historii maszyny papierniczej w 220. rocznicę jej opatentowania, a przy tym historię zakładów w Cieplicach pod Jelenią Górą, które produkują maszyny papiernicze już od 165 lat.

Maszynowa produkcja papieru to wynalazek, który pozwolił na upowszechnienie tego materiału, co miało niebagatelny wpływ na rozwój kultury i cywilizacji. Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez papieru – używając papierowych produktów każdego dnia, nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Na wystawie można poznać trudne początki maszynowej produkcji papieru, porównać osiągi oraz rozmiary dzisiejszych maszyn z ich poprzednikami. Pierwsza maszyna napędzana była korbą i wytwarzała wstęgę papieru o szerokości 64 cm. W ciągu minuty powstawało ok. 2,5 m takiej wstęgi, a podczas całego dnia pracy nawet ok. 100 kg gotowego papieru. Dziś najnowocześniejsze maszyny papiernicze wytwarzają wstęgę papieru o szerokości nawet 12 m, z prędkością dochodzącą do 2.100 m/min. Wydajność urządzeń wytwarzających papiery pakowe sięga 1,6 tys. ton dziennie – podobne ilości w  młynie papierniczym należałoby produkować 5-8 tys. lat.

 

Ceny Biletów

bilet normalny 10 zł
bilet ulgowy 5 zł
karnet do zwiedzania 4 oddziałów: siedziby głównej w Jeleniej Górze, Muzeum Historii i Militariów, Muzeum Zamku w Bolkowie , Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie
karnet normalny – 30 zł
karnet ulgowy – 10 zł
Bilet wstępu dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny :
bilet normalny – 5 zł
bilet ulgowy – 2 zł

visitkarkonosze
na Instagramie
visitkarkonosze
na Twitter
visitkarkonosze
na Google+