Miejsca
Baszta i Brama Wojanowska oraz Kaplica św. Anny
M. Konopnickiej 22
58-500 Jelenia Góra

Baszta Wojanowska i przyległa do niej basteja, stanowiły średniowieczny kompleks obronny, który wystawiono by strzegł bramy, przez która wiodła droga do Wojanowa. Lochy pełniły funkcję więzienia. Wiadomo, iż 4 grudnia 1480 r., wskutek silnego wiatru, wieża zawaliła się, grzebiąc pod gruzami 5 osób. Szybko ją odbudowano w dzisiejszym kształcie, umieszczając u góry zegar, a całość pokrywając hełmem i latarnią. 

Brama Wojanowska, która strzegła wieża, znajdowała się u wylotu dzisiejszej ulicy Konopnickiej. Chroniły ją: fosa, most zwodzony, podwójne kraty i solidne odrzwia. 

Do 1775 roku stała tu okazała brama wzmocniona basztą, umożliwiająca wjazd do miasta od strony Wojanowa (stąd nazwa). Po rozebraniu szybko zastąpiona została nową, aczkolwiek dużo skromniejszą barokową bramą z furtą. Spełniała ona funkcje porządkowo - rogatkowe. Z czasem budowla zatraciła swój charakter. Pod koniec XIX wieku została rozebrana i przeniesiona na teren ówczesnych koszar wojskowych przy dzisiejszej ulicy Obrońców Pokoju. Zachowała się w dobrym stanie i w roku 1998 po gruntownym remoncie wróciła na swoje dawne miejsce. 

Ozdobę bramy stanowią rokokowe kartusze z herbami Jeleniej Góry, Śląska i Prus oraz okolicznościową inskrypcją.

 

Kaplica św. Anny umieszczona została w średniowiecznej bastei, gruntownie przebudowanej w 1514 r. O ważnym charakterze obronnym dla miasta świadczą widoczne w murach dwa rzędy strzelnic. Po zniszczeniach wojny trzydziestoletniej kaplicę odbudowano. Z tego okresu pochodzi jej barokowy wystrój. Łaciński napis umieszczony w portalu nad wejściem oznacza: Wzniesiono na chwałę wielkiej babki Chrystusa, św. Anny. Widnieje tam również ukryta data: 1715 r tzw. Chronostyk a ołtarz jest Freskiem. Kaplica znajduje się poniżej ulicy.W jej przyziemiu mamy wmurowany krzyż pokutny.

 

Kaplica sw. Anyy otwarta codziennie oprócz niedziel od 9:00 do 17:00

visitkarkonosze
na Instagramie
visitkarkonosze
na Twitter
visitkarkonosze
na Google+